Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

Kiev gezimin bir başka durağı Ukrayna geleneksel yemeklerinin selfservis konsepti ile sunulduğu mekan oldu. Sadece turistlerin değil halkın da oldukça yoğun ilgi gösterdiği, yemek çeşitlerinin çok fazla olduğu bir mekandı.

IMG_0552

İçerisi çok güzel dekore edilmişti. Klasik Ukrayna evleri şeklinde düzenlenmiş, servis edilen yemek grubuna göre konsept dekor yaratılmıştı ve yerel kıyafetler giyen aşçılar tarafından yemekler servis ediliyordu.

Salata köşesinde salataların tazeliğini uzun süre koruması ve bozulmaması adına kaseler buz üzerine yerleştirilmişti.

Etler için ayrı bir köşe oluşturulmuştu.

Deniz ürünleri köşesi oldukça zengindi.

Ukrayna mantısı vareniki için de özel bir bölüm oluşturulmuştu.

Borş çorbasını görünce hemen aldım. Borş çorbasının içerisinde pancar, lahana, havuç, maydonoz, soğan, domates ve et bulunuyor. Çorbanın en belirleyici özelliği içine konan fermante parçar suyu. Üzerine smetna (yoğurt ile krema arası bir hafif tatlı bir mandıra ürünü) ilave ediliyor. Benim sevdiğim bir lezzet.

Aşağıdaki resim benim öğle yemeğimi gösteriyor. İçecek olarak uzvar tercih ettim. Kurutulmuş meyvelerden hazırlanan ve kompostoya benzeyen uzvar, balla tatlandırılır ve Ukrayna’daki en gözde içeceklerden biridir.

Vareniki Ukrayna’da mutlaka denemeniz gereken bir başka lezzet. Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı.  Genelde yarım ay şeklinde hazırlanıyor. İç malzemesine göre birçok çeşidi bulunuyor örneğin  patates, kıyma. Tatlı dolgulu olanları içinde en beğenileni kiraz ve ekşi ağırlıklı meyve parçacıklı olanları. Çökelek peyniri ilavesi ile tatları zenginleştiriliyor. Aldığım varenikiler çok lezzetliydi.

Pirozhok  olarak adlandırılan bir de peynirli börek aldım. Yemesem de olurmuş.

Genel olarak yemeklerden memnum kaldım. Hesaplı bir restoran, selfservis olması güzel. Müzikleri pek beğenmedim.