Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Giresun’dan sonra rotamızı Ordu’ya çevirdik. Ordu – Perşembe yolu üzerinde gezilip görülecek yerleri incelerken yemek için namını daha önce duyduğum Vonalı Celal’e gitmeye karar verdik. 

Vonalı Celal, deniz kenarında bir tepe üzerinde çok güzel manzarası olan, turşu çeşitleri ve balığı ile ünlü bir restoran. 

Restoranın bahçesinde bidonlar içerisinde her çeşit sebze ve meyveden yapılmış turşular arasından geçerek restoran bölümüne ulaştık. 

Masamıza geçmeden mutfağa uğradım. Balık çeşitlerini inceledim. Tava istavrit ve ızgara levrek siparişi verdim. 

Masamıza geçince hemen karışık turşu geldi. Turşu o kadar lezzetliydi ki yemeklerimiz gelmeden turşuyu bitirdik. 

Ardından, mevsim salatası geldi. Domates, salatalık, marul ve mor lahana ile hazırlanan salata lezzetliydi ama standart bir salatanın ötesine geçmedi. 

Oldukça sade ama bir o kadar göz dolduran bir tabak istavrit servis edildi. Yağ çekmeden tam kararında pişirilmişti.  İki dakika içinde silip süpürdük. 

Sipariş üzerine pişirilen mısır ekmekleri geldi. İlginç olan her restoran mısır ekmeğini kendine has bir şekilde pişiriyor. Her restoranda aynı standartta mısır ekmeği olmuyor. Vonalı Celal’in mısır ekmeği lezzetliydi ama bana fazla yağlı geldi. 

Günün yıldızı levrek ızgaraydı. Karadeniz’de yediğim en lezzetli ızgara balıklardan biri oldu. Tam istediğim gibi sulu sulu pişirilmişti. Tüm lezzeti içindeydi.

Manzarasıyla, turşusuyla ve lezzetli balıklarıyla Vonalı Celal haklı bir ün kazanmış. Ordu gittiğinizde uğramaya gayret edin. Vonalı Celal’den çıkıp Yason Burnu’na gidin hiç pişman olmazsınız.

Adres: Ramazan Mh. Yalı Sk. No:10, 52750 Perşembe – Ordu

Tel: 452. 587 2137