Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Giresun’da balık dışında deneyebileceğiniz bir diğer lezzet ise mantı. Bohça Mantı’nın bu konuda oldukça iddialı olduğunu öğrenince soluğu doğruca orada aldık.

Bohça mantı, Hakan ve Yasemin Adanır çiftinin işlettiği, başarılı iç ve dış dekorasyona sahip bir mekân.

Mönüsünde mantı çeşitleri dışında çorba çeşitleri, yarımca börek ile yaprak sarması da mevcut.

Biz Bohça mantı, Sinop mantısı, etli yaprak sarması ve kızılcık şerbeti tercih ettik. Mantıları beklerken ikram olarak turşu kavurma getirdiler. Turşu kavurma çok hoşuma gitti. Neredeyse mantı gelene kadar tek başıma hepsini yedim.

Sinop mantısını cevizli ve tereyağlı tercih ettim. Sinop mantısı kulak aşı olarak da adlandırılır. Üçgen şeklinde, irice bir mantıdır ve üzerine dövülmüş ceviz konarak servis edilir. Gelelim bizim mantıya, hamuru lezzetliydi, porsiyon olarak yeterliydi.  Cevizi biraz daha fazla olabilirdi.

Bohça mantı yoğurtlu ve soslu olarak servis edildi. Adını katlama şeklinden alan bu mantı, yaygın olarak Kayseri mantısı diye de bilinmektedir. Lezzetli hamuru ve kıyması ile beğenerek yedik.

Etli yaprak sarması, Giresun ve İzmir asma yaprakları kullanılarak sarılmıştı. Yapraklar inceydi, içi lezzetliydi, yanında servis edilen yoğurt da aynı şekilde lezzetliydi. Doğal olarak ortaya başarılı bir yemek çıkmıştı.

Kızılcık şerbetinin Giresun’un doğasından toplanan kızılcıklardan katkısız olarak hazırlandığını belirtiler. Beklentimi karşılamadı oldukça duru bir tadı vardı. Ben daha aromatik bir şerbet bekliyordum.

Bohça Mantı, Giresun’da dekorasyonuyla, zengin mönüsüyle, en önemlisi lezzetli mantıları ile fark yaratan başarılı bir mekân.  Balık dışında alternatif arayanlar için iyi bir tercih olabilir.

 Adres: Bekirpaşa Cd. No:13 Giresun

Tel: 454. 244 00 00

Web: https://www.bohcamanti.com