Tags

, , , , , , , ,

Değerli Dostlar,

Üç günlük bir Karadeniz gezisi planlayarak soluğu Ordu’da aldık. Bir saatlik araba yolculuğu ile Giresun’a gidilebileceğini öğrenince de bunu fırsata çevirerek günübirlik Giresun’a gezmeye gittik.

Giresun çok güzel bir şehir. Bu şehrin hem kalesi hem de adası mevcut. Bir günü dolu dolu yaşayabiliyorsunuz.

Yöresel lezzetleri tatmak için önceden yaptığımız araştırmalar doğrultusunda Şoray Balık Lokantası’nı tercih ettik. Şoray Balık Lokantası Giresun merkezden 15 dk. uzaklıkta, Ordu – Giresun yolu üzerinde bulunan Bulancak sınırları içinde yer alıyor.

Dışarıdan bakınca ana yol üzerinde önünde beş araçlık otoparkı olan fazla dikkat çekmeyen bir restoran. Denize sıfır bir cephesi yok, muhteşem bir dekorasyonu yok. Her şey oldukça sade. Bakalım yemekler nasıl?

Isırgan çorbası ile yemeğe başladık. Tereyağlı, et sulu ve kremalı olarak hazırlanmış çorba beklentimin ötesinde bir lezzet sundu. Farklı ve yöresel bir lezzet olmasına rağmen çok beğendim.

Ardından, yine hepsi yöresel lezzetler olan, taflan kavurma, kiraz tuzlusu kavurması, merevcen ve galdirik kavurmadan oluşan meze tabağı servis edildi. Mezelerin hepsi lezzetliydi.

Ansiklopedik bilgi verecek olursak.

Taflan küçük beyaz renkli çiçekler açan, daha çok rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişen, yaprak dökmeyen bir ağaç türü. Türkiye’ de çeşitli yöresel adlarla bilinmektedir. Yaygın olarak “Taflan” adıyla bilinen bitki, “Gürcü kirazı”, “Laz kirazı”, “Laz üzümü”, “Laz yemişi”, “Tanal”, “Tçkoo” adlarıyla da bilinmektedir.

Merevcen (Dikenucu) Karadeniz’de daha çok Giresun yöresinin yüksek ormanlık kesimlerinde, köylerde, yol kenarlarında, büyük dikenliklerin uçlarında 10-15 cm uzunluğunda kahverenginden yeşile doğru giden bir uzantıdır. Bu kısım toplanarak çok lezzetli ve hafif yemeği yapılır.

Galdirik Mayıs ayından başlayarak Eylül ayına kadar yeşil olarak yaygın olarak bulabileceğimiz galdirik otu farklı yörelerimizde ispit, hılışka, zırbıt, sığırdili veya hodan otu olarak da adlandırılmaktadır. Mavi, uzun saplı çiçekleri olan galdirik otunun geniş ve oval olan yaprakları sert tüylüdür ve yerden 15-20 cm kadar yükselir. Rutubetli yerleri seven bu bitki Karadeniz Bölgesinin dışında Marmara ve Batı Anadolu bölgelerinde de yetişmektedir.

Meze tabağından sonra bezelye kızartma geldi. Yediğim en lezzetli bezelye kızartmasıydı.

Bezelye kızartması taze kabuklu bezelyelerin uç kısımları alınır ve kılçıkları temizlenir. Tuz atılan bol suda yumuşayana kadar haşlanır. Yumuşayınca suyu süzülür ve soğutulur. Üzerine yumurta kırılır, tuz atılır ve mısır unu ile harmanlanıp kızartılır.

Bezelye kızartması ile birlikte siparişimiz üzerine hazırlanan mısır ekmeğimiz geldi. Üzerinde bir parça tereyağı ile servis edildi. Çok lezzetliydi fakat üzerindeki tereyağının erimesiyle iyice yağlı bir ekmek oldu. Bezelye kavurmasıyla birlikte bize biraz ağır geldi.

Tatlı olarak kadayıf istedim. Bol dövülmüş fındık ile servis edilen kadayıf çok hafifti. Az şekerli oluşu çok hoşuma gitti.

Şoray Balık Lokantası’nda başarıyla servis edilen Giresun yöresi yemeklerini ve mevsimine göre size önerecekleri balıkları şiddetle tavsiye ederim.

Adres: Yalıköy Mevkii No. 25/A Bulancık Giresun, 28300

Telefon: 454 324 75 57