Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Söğüşçü Muammer Ustanın yer aldığı Anafartalar Caddesi üzerinde Basmane Garı yönüne yürüseniz gitgide yoğun bir Suriyeli nüfusunun içine girdiğinizi fark edeceksiniz.

Artık berber, lokanta tarzı dükkân tabelalarının Arapça olduğu caddede Suriyeli sokak satıcılarının “hurmalı mamul”, “can yeleği” sattığı bir ortam içinde yürümeye devam edeceksiniz. Hatuniye Camii duvarına çekilmiş battaniyeler ardında yaşayan Suriyeli ailelerin yaşamlarına kısa bir süre tanıklık edeceksiniz.

IMG_1711Yürümeye devam edin, yürüdükçe tekne ile Yunanistan’a geçmek için ayaküstü yapılan pazarlıklar kulaklarınıza çalınacak. Anafartalar Caddesi ile 945. Sokağın kesiştiği noktayı geçip hafif yokuş aşağı cadde üzerinde yürümeye devam edince sol kolda Fatih Kebap Salonu’nu göreceksiniz. IMG_1713Fatih Kebap Salonu dar uzun dikdörtgen şeklinde bir dükkânda beş masa ile on küsür yıldır hizmet veren bir işletme. İçeri geçip bir masaya yerleşiyoruz. Buraya geliş sebebimiz işletmenin bonfileden yapılan şişi ve adana kebabı. Mönüsünde ayrıca tavuk şiş, patlıcan kebabı ve ciğer şiş de bulunuyor. IMG_1714Garson et fiyatlarındaki artış sebebiyle artık bonfile şiş yapmadıklarını söyleyince biraz hayal kırıklığına uğradım. Onun yerine, yine dana etinden yapılma şişlerinin olduğunu onu da tavsiye edebileceğini söyledi. Kabul ettim. Siparişin ardından marul, domates, salatalık, soğan ile hazırlanmış üzerine sumak ilave edilmiş salatamız geldi. Salatanın lezzeti harikaydı. IMG_1718Bir parça lavaş üzerine yerleştirilmiş dana şiş, közlenmiş domates ve biber ile servis edildi. Etler kurutulmadan pişirilmişti. Terbiyesi başarılıydı. Terbiye eti yumuşatmış ve ete lezzet katmıştı. IMG_1721Ocak başında fotoğraf çekerken gözüme adana dürümler ilişti. Göz görünce dayanamayıp bir adana istedim. IMG_1724Adana kebap hem boyut hem de yağ oranı bakımından orijinalinden uzaktı. Lezzetli miydi? Evet. Lezzetine diyecek yoktu. Salata ile uyumu da harikaydı. Keyifle yedim.

Etler lezzetli, porsiyonlar yeterliydi. Sade sunumu ve başarı salatası ile tipik bir esnaf lokantası olan Fatih Kebap’tan ayrılıp Konak’a doğru yürüyüşe geçtik.

Adres: Anafartalar Cd. No:699 Konak – İzmir

Tel: 232. 483 0550