Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Halkidiki (Chalkidiki) bölgesinde, konakladığımız Kallithea’dan adayı keşfetmek için araba ile yollara düştük. Güneye doğru inen hat üzerinde ilerleyince Chanioti kasabasına geldik. IMG_0137Biraz soluklanmak için ana cadde üzerinde yer alan Lemonis Bakery’e uğradık. Burası Giannis ve Michalis Lemonis kardeşlerin 1978 yılında kurduğu bir fırın. Babadan fırıncı ve doğma büyüme Kassandralı olan kardeşler işlerini zaman içinde büyüterek bugün 5 şubeye ulaşmış. IMG_0133İçeri girince geniş bir ekmek reyonu bizi karşıladı. IMG_0134Taze poğaça, kuruvasan ve simitler mis gibi kokularıyla iştah kabartıcıydı. IMG_0140Ekmek reyonunun devamında yeni hazırlanmış sandviçler ile taze yeşilliklerden hazırlanmış salatalar yer alıyordu. IMG_0135Baklava çeşitleri de yerini almıştı. IMG_0136Çikolatalar ayrı bir reyonda özel soğutmalı dolaplar içinde sergileniyordu. Bu saydıklarımın yanı sıra börek çeşitleri ile kahve köşesi de yer alıyordu.

Ben kahve köşesine gidip Yunanistan’da çok sevilen ve bir yaz içeceği olan frappe aldım. Frappe ilk defa 1957 yılında Selanik’te yapılıp sunulmuş ve Yunan halkı tarafından benimsenmiş bir kahveli içecek. Frappe; bir shakerın içinde hazır toz kahve ile şekerin iyice çalkalanıp, oluşan köpüğün ince uzun bir bardağa dökülmesi ve isteğe göre üzerine az miktar süt (dondurma) ve bardağın içine buz ilave edilmesi ile oluşuyor. Şekersiz olarak tercih ettiğim frappemi yudumlarken yol için de sandviçlerimizi aldım.

Kassandra yarımadasında gezerken Lemonis Bakery’e uğrayıp canınızın çektiği ürünlerden kendinize bir tabak hazırlamayı, güzel bir frappe veya ev yapımı limonata (bana biraz şekerli geldi) içmeyi unutmayın.

Adres: Chanioti, Kassandra, Chalkidiki, ZIP: 63085

Tel: Τel: +30 23740 21272, FAX: +30 23740 21271

Web: http://www.fournos.gr/