Tags

, , , , , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizleri Selanik’e götüreceğim. Selanik’in sayfiye yeri olan Halkidiki (Chalkidiki) bölgesi, yan yana dizilmiş üç yarımadadan oluşuyor. Bunlardan ilki Kassandra, ikincisi Sithonia ve üçüncüsü ise Pre Athos olarak adlandırılıyor. mapKassandra, Halkidiki’nin en turistik bölgesi biz bu bölgede kaldık. Sithonia ise Kassandra’ya göre daha sessiz ve pansiyonların ağırlıklı olduğu bir bölge. Bu bölge daha bakir sahil ve koylara sahip, daha ıssız. Pre Athos bölgesinde ise konaklama yok, adada manastırlar olduğu için sadece o bölgeye erkekler girebiliyor, kadınlara yasak dolayısıyla en küçük ve sıkıcı ada.

Gelelim Halkidiye nasıl gidileceğine. Otobüs ile İstanbul çıkışlı 3 günlük Halkidiki turları mevcut. Ayrıca Selanik’e İstanbul çıkışlı uçak da mevcut. Uçakla giderseniz havaalanından araba kiralamanızda fayda var. Halkidiki, havaalanına yaklaşık 85 km uzaklıkta. Shuttle kullanacaksanız yaklaşık 85 Euro civarında. Ama her hâlükârda yarımadalar arası veya bulunduğunuz adada gezmek, farklı koylara gitmek isterseniz mutlaka arabaya ihtiyacınız olacaktır.

Kassandra yarım adasında birçok küçük yerleşim yeri var. Adanın doğu yakasında orta bölüme yakın bir yerde yer alan Kallithea adlı kasabada kaldık.

Kallithea’da bir öğle yemeği için deniz kenarında yer alan Afrodite adlı tavernaya gittik. IMG_0201Birkaç basamak ile çıkılan tavernanın geniş bir terası mevcuttu. Mavi sandalye takımı ve beyaz masa örtüleri ile taverna klasik bir dekora sahipti. IMG_0178Masamıza geçince hemen siparişimizi verdik. IMG_0182İlk olarak masamıza Yunan salatı ve bir sepet dilim ekmek geldi. Klasik feta peyniri, lezzetli domates ve salatalık ve asıl önemlisi kaliteli ve bol zeytinyağı ile lezzetli bir salata yaratılmıştı. Taze ekmeği, salatanın suyunu batırıp zeytinyağının zengin aromasını damağımda hissederek yedim. IMG_0186Ardından masamıza “kaptanın meze tabağı” geldi. Özenle hazırlanmış her bir mezenin tadı damağımızda kaldı. IMG_0187Yunanistan olup, kalamar tava yememek olmazdı. O nedenle, bir porsiyon kalamar tava da masamızdaki yerini aldı. Porsiyon olarak o kadar büyüktü ki hem gözümüz doydu hem de karnımız. Türkiye’de servis edilen kalamar tavaların 3 katı olduğunu söyleyebilirim. Denizden masamıza servis edilen kalamar yumuşaklığı, gevrekli ve lezzeti harikaydı. IMG_0188Ana yemek olarak servis edilen ızgara levrek yemeğin en zayıf halkası oldu. Balığın yanında servis edilen sebze ve yeşillikler başarılı olsa da balık ızgarada fazla hırpalanmış, kurutulmuştu. Aradığım lezzeti bulamadım. IMG_0180Yemek üzerine ikram edilen bal gibi kütür kütür karpuzu yedikten sonra, salata 7 euro, kalamar tava 9 euro, meze tabağı 11 euro ve balık 12 euro olmak üzere toplamda 46 euro hesap ödedik. Öğle yemeği için gittiğimiz tavernadan mutlu bir şekilde ayrıldık.