Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

Moskova, başkent olmanın getirdiği tüm avantajları en iyi şekilde kullanarak etnik ve diğer ülke mutfaklarına ait başarılı örnekleri bünyesinde toplamayı bilmiş. Özellikle Japon, Çin, Ukrayna ve Gürcü mutfakları ön plana çıkmış.

Moskova ile ilgili ilk yazımda Gürcü mutfağından bahsetmiştim. Bu yazımda ise Ukrayna mutfağından bahsedeceğim. Korchma Taras Bulba 1999 yılında Moskova’ya Ukrayna’nın yerel lezzetlerini taşıyan ilk restoranını açtıktan sonra zaman içerisinde 16 şubeye ulaşmış ve bugün Ukrayna ile New York’ta birer şubesi bulunan bir lokanta zincirine dönüşmeyi bilmiştir. IMG_0270 Korchma Taras Bulba’nın gittiğim şubesi müstakil tek katlı bir binada hizmet veriyordu. İçerisi oldukça geniş üç farklı salondan oluşuyordu. Dekorasyon otantik Ukrayna tavernası şeklinde düzenlenmişti, garsonların kıyafetleri de Ukrayna yerel kıyafetlerinden seçilmişti. Sıcak ve renkli bir ortam yaratmayı başarmışlar.  IMG_0273 Kapıdan girince ilk gözüme çarpan hemen hemen her ülke dilinde hazırlanmış mönüler oldu. Garson masama kadar eşlik edip hangi dilde mönü istediğimi sordu. Yemeklerin isimlerinin İngilizcesi bildiğim için İngilizce mönü istedim. Ardından siparişimi verdim. IMG_0278 Bir sepet ekmek ve bir küçük toprak kâsede tereyağı ile kvass servis edildi. Ekmekler taze ve lezzetliydi. Bir parça tereyağı ile ekmeklerin lezzetine bakıp iştahımı yemeklere sakladım.

 Küçük boy (0,33 cl) tercih ettiğim kvass soğuk servis edilmişti. Bir yudum aldım içimi ferahlattı. Kvass, çavdar ekmeğinin mayalanması ile elde edilen özellikle yaz aylarında tercih edilen ve ayrıca “okroshka” adı verilen bir yaz çorbasının yapımında da kullanılan bir içecek. Türkiye’de bilinmese de yaptığım bir araştırmada Antalya’da bir firmanın kvass ürettiğini gördüm. Kvass’ın rengi mayalanmada kullanılan ekmeğin rengine göre değişiklik gösterebiliyor. Benim içtiğim kvass oldukça koyu renkliydi, siyah çavdar ekmeğinden yapılmıştı, lezzeti güzeldi. IMG_0279 Solyanka çorbası etli, mantarlı ve balıklı olmak üzere üç temel şekilde yapılıyor. Yarım porsiyon istediğim etli solyanka çorbam ekşi krema ile servis edildi. Solyanka, dana eti, lahana, soğan, salamura salatalık, dereotu, maydanoz, capari ve et suyu ile hazırlanıyor. Çorbanın yanında sunulan ekşi krema ise hem çorbaya lezzet katıyor hem de çorbayı hafifletiyor. Etli solyanka çorbası soğuk Moskova gününde içimi ısıttı ve bol malzemesi ve lezzeti beni çok mutlu etti. IMG_0289Ara sıcak olarak geleneksel usulde hazırlanmış yarım porsiyon varenyky yine ekşi krema ile servis edildi. Varenyky aslında bir tür mantı. Mantıları boyutlarına göre küçükten büyüğe doğru sıralayacak olursak Türk mantısı, Rus pelmeni’si, Ukrayna varenyky’si ve en son olarak Gürcü hinkal’ını sayabiliriz. Geleneksel usulde hazırlanmış etli varenyky üzerinde “salo” adı verilen işlenmiş ve kızartılmış hayvanın sırtından elde edilen yağ ve kızarmış soğan parçaları ile servis edildi. Varenyky’nin iç malzemesi olan kıyma, çiğden değil pişmiş olarak kullanıyor bunun sebebi de haşlanma süresini kısa tutmak. Ukrayna’nın iç bölgelerinde buharda pişirilmiş varenyky de rastlanıyor. Gürcü hinkal’ında kıyma çiğden konmuştu. Mayasız hamurdan yapılmış ve ince açılmış varenyky lezzet olarak bizim mantımızın yerine tutmasa da yine de başarılıydı.        IMG_0282Ana yemek olarak çömlekte pişirilmiş dana eti servis edildi. Kuşbaşı dana eti, patates, soğan, havuç, kırmızı ve yeşilbiber ile kremalı olarak hazırlanan yemek lezzet olarak üst düzeydeydi. Kuşbaşı dana etleri çok güzel işlenmiş ve pişirilmişti. Yemeğin suyu çok lezzetliydi. Yemeğin suyuna ekmeği bandıra bandıra, yemeği kaşıklaya kaşıklaya yedim.  IMG_0293Bu yemeğim üzerine pek bir şey yemeği düşünmüyordum ama merakıma yenilip bir porsiyon Kiev kek ile duble espresso istedim. 1956 yılında Karl Marx Confectionery Factory tarafından ilk defa üretilen ve zaman içinde Kiev ile özdeşleşen Kiev kek, fındıklı bezenin üzerinin sütten elde edilen krema ile kaplanması ve kestane ağacı yaprağı süslemesi ile yapılıyor. Uzun süredir beze yemediğim için beğenerek yesem de çikolatalı keki daha çok tercih edeceğimi söylemeden geçemeyeceğim. IMG_0299Ortam, yemekler, servis kısacası her şey çok güzeldi. Toplamda 1310 Rub ( 57 TL) hesap ödedim.

Meat Solyanka (1/2) 250 Rub

Veal Baked in Pot 460 Rub

Traditional Ukranian Vareniks (1/2) 190 Rub

Kiew Cake 210 Rub

Espresso 130 Rub

Kvas (0.3 cl.) 70 Rub

Clipboard01 Adres: Mokhovaya St., 8/1 | (metro Biblioteka im. Lenina), Moscow 119019, Russia

Tel: 8 (985) 644-85-44

Web: http://www.tarasbulba.ru/main-menu.html