Tags

, , , , , , ,

Değerli Dostlar,

Moskova seyahatimde gittiğim restoranlar arasında beni fiyat-lezzet performansı bakımından en çok mutlu eden iki tanesini bir yazı dizisi olarak sizlerle paylaşacağım.

Bu restoranlardan ilki “Haçapuri”, 2010 yılında açılmış ve başarılı mutfağı ile Moskovalıların gönlünü fethetmiş bir Gürcü lokantası.

Moskova’da iki şubesi bulunan Haçapuri’nin benim gittiğim şubesi ara bir sokakta yer alıyordu. Uzun bir binanın sonunda yer alan lokantaya birkaç merdiven ile çıkılıyordu. Kapısında herhangi bir işarete rastlayamadığım için gece loş bir sokakta adresi bulmakta biraz sıkıntı yaşadım.

İçeri girince kapıda hemen garson beni karşıladı ve rezervasyonum olup olmadığını sordu. Rezervasyonum olmadığı için biraz beklemem gerekti. IMG_0184İki kattan oluşan restoran oldukça küçüktü, dekorasyon olarak pek bir şey yoktu ama yine de samimi bir ortam yaratmayı başarmışlardı. Bir köşede piyano çalan müzisyen de geceye renk katıyordu. 0181Masaya geçtikten sonra garson İngilizce bir mönü getirdi. Haçapuri’ye gelmeden önce ne yiyeceğimi belirlediğim için hemen siparişimi verdim. IMG_0165Ev usulü mandalinalı limonatam hemen geldi. Mandalina ve salatalık parçaları limonatanın lezzetine lezzet katmıştı. İçimi ve aroması harikaydı. IMG_0171Ardından “Penovani” adı verilmiş haçapuri masaya geldi. Aslında haçapuri genel olarak Gürcü pidesine verilen bir isim. Farklı çeşitleri ve farklı isimleri olan bu pidede çoğunlukla sulguni peyniri kullanılıyor. Sulguni, Gürcistan’ın batısında Karadeniz’e kıyısı olan Megrel (Samegrelo) bölgesinde üretilen bizim köy peynirini andıran normal tuz oranına sahip, elastik yapılı, kızartmaya uygun genellikle inek sütünden imal edilen bir çeşit peynir.

Penovani’de ise sulguni ve imeretinsky peynirleri kullanılmıştı. İnce açılmış hamura peynir, yumurta ve yağ ile hazırlanan harç ilave edilerek zarf şeklinde katlanmış, fırında pişirilerek servis edilmişti. Penovani’nin ağızda dağılan milföy hamurunu andıran yapısı ve karışık peynir ile hazırlanan harç çok başarılıydı, lezzet olarak harikaydı. Birkaç farklı çeşit haçapuri daha sipariş etsem mi diye aklımdan geçirdim ama o sırada masaya bırakılan hinkal dikkatimi bu yöne çekti. IMG_0180Bir Gürcü mantısı olan hinkal mönüde etli, mantarlı, patates ile peynirli ve somon balıklı olmak üzere dört çeşit sunulmuştu. Ben etli olanını tercih ettim. Hinkal yaklaşık 10 cm açılan hamura çiğden konan iç malzeme sonrası haşlanarak servis ediliyor. Özelliği hamurun patlamadan, çatlamadan servis edilmesi; içe ait suyun hinkalın içinde kalması ve şapka (Gürcü dilinde kudi) kısmından tutularak gövdeden (Gürcü dilinde kuchi) ısırılıp iç suyunun ziyan edilmeden hüpletilmesidir.

Benim tercihim olan etli hinkalın iç malzemesi: dana eti, tuzsuz iç yağı, kişniş, soğan ve kırmızı toz biberden oluşmaktaydı. Ben hinkalın hamurunu biraz kalın ve az pişmiş buldum. Yine de tüm şekil şartlarını yerine getirip hüpletme işlemini gerçekleştirdim. Lezzet olarak beni çok etkilemedi. IMG_0176Gürcü yerel otları kullanılarak hazırlanmış Batum usulü fırında pişirilmiş dana eti ana yemek olarak servis edildi. Dana eti adzhika (kırmızıbiber) ve kondari (taze kekik) ile marina edilmişti. Üzerine bir parça tereyağı ilave edilerek fırında yağlı kâğıtta pişirilmişti. Bu şekilde et bütün suyunu ve lezzetini içinde muhafaza etmişti. Yumuşak piştiği her halinden belliydi. Etin üzerinde pişmiş ince kıyılmış taze kekik hoş bir tabaka olarak yer alıyordu. Et, yine fırında pişmiş sarımsak ile soğan ve bir parça yeşillik servis edildi. Yemeğin görüntüsü kadar lezzetinin de etkileyici olduğunu söylemek isterim. Ağızda dağılan baharatlar ile harmanlanmış yumuşacık bu et resmen beni büyüledi.  IMG_0185Hachapuri, Moskova’da hiç bıkmadan tekrar tekrar gidebileceğim ve tavsiye edeceğim bir lokanta. Piyano eşliğinde güzel bir yemek için ideal bir mekân. Servisin de başarılı olduğunu eklemek isterim. Bu güzel yemek için 1140 Ruble (50 TL) hesap ödedim. krokiAdres: 10 Bolshoi Gnezdnikovsky per, Moscow 125009, Russia

Tel: +7 (985) 764-31-18

Web: http://www.hacha.ru/en/

Advertisements