Tags

, ,

Değerli Dostlar,

Frankfurt’un merkezinde yer alan ve meydana ismini veren bu bina, 1730 yılında Frankfurt, bağımsızlığını ilan edip, “bağımsız şehir eyaleti” olduğu zaman askeri komuta merkezi ve hapishane olarak inşa edilmiş. 1866 yılında Prusya Frankfurt’u ilhak edince bina karakol ve hapishane olarak kullanılmaya başlanmış. 1904 yılından günümüze kadar da cafe olarak gelmiş. IMG_3183Öğle yemeği için Cafe Hauptwache’ye gittik. Dışarısı biraz serin olduğu ve ayrıca, binanın içini de merak ettiğim için içeride oturmaya karar verdik. IMG_3164Masaya geçince hemen etrafı incelemeye başladım. Dikdörtgen bir salon, ortasında yine dikdörtgen bir bar ve kenarlarda 2 kişilik masalar, duvarda binanın tarihine ışık tutan siyah beyaz resimler, loş bir aydınlatma ve dekorasyonda tercih edilen kahverenginin tonları ile huzurlu bir ortam yaratılmıştı. IMG_3151Mönüyü inceledim ve set mönü’de karar kıldım. Set mönü flammkuchen, küçük boy salata ve espresso’dan oluşuyordu. IMG_3149Fransa’nın Alsac bölgesinde “Tarte flambée” olarak adlandırılan çok ince açılmış dikdörtgen veya yuvarlak hamur işi. Almanya’da “Flammkuchen” olarak adlandırılıyor. Tarte flambée, “alevler arasında pişen tart” anlamına geliyor. Odun ateşinde fırının iç ısısının en yüksek olduğu anda fırının ortasına konan hamur birkaç dakika içinde pişer ve kenarları alevlerden hafif yanar. Flammkuchen mutlaka odun ateşinde yapılmalıdır.

Ben “Flammkuchen Roma” tercih ettim. Roka, cherry domates, comte ve parmesan peynirlerinden oluşuyordu.

Arkadaşım ise “Flammkuchen Champignon” tercih etti. Kültür mantarı ve comte peynirinden oluşuyordu. IMG_3153Masaya ekmek ve tereyağı ile birlikte salatalarımız geldi. Ay çekirdekli ekmek lezzeti ve dokusu bakımında harikaydı. Bayıldım. IMG_3154Ardından salata geçtim. Mevsim yeşillikleri ile hazırlanan salata için 3 çeşit sos masaya servis edildi. İlk sos salatalık ve dereotlu, ikinci sos ançüezli, üçüncü sos ise mayonezliydi. Ben mayonezli sosu tercih ettim. Taze yeşillikler ile hazırlanmış küçük boy salata yeterli geldi. IMG_3159“Flammkuchen Roma” iki kişilik masanın yarısını kaplayacak kadar büyüktü. Üzerindeki rokadan peyniri ve hamuru gözükmüyordu. Comte ve parmesan birbiriyle bütünleşmişti. Üzerinde erimiş peynirli incecik hamur ve taze mini rokalar ile “Flammkuchen Roma” beni mutlu etti. IMG_3156“Flammkuchen Champignon” mantar ve comtenin uyumu ile ortaya çok hoş bir lezzet çıkmıştı.

Comte peyniri, pastörize edilmemiş inek sütünden yapılan bir çeşit Fransız peyniri. 5 kritere (genel görünüm(1), tekerin kalitesi(1.5), iç yapı(3.5), doku(5) ve lezzet(9)) göre 20 puan üzerinden değerlendirilen peynir toplamda 15 puanın üzerinde olursa “Comte Extra” olarak nitelendirilip üzerinde yeşil çan olan yeşil bir etiket yapıştırılıyor. Puanlama sonucu toplam puan 12-15 arasında olursa “Comte” olarak kahverengi etiket yapıştırıyor. Lezzet kriterine göre 9 üzerinden 3 alan veya toplam puanı 12’den az olan peynir ise comte olmayıp “Gruyère” olarak nitelendiriliyor. Tabii İsveç gravyeri ile bunu karıştırmamak gerekiyor.

IMG_3160Yemeğimizin ardından gelen espresso ile hesap faslına geçiyoruz. Set mönü fiyatı olarak kişi başı 12 Euro ödeme yapıyoruz.

Adres: An der Hauptwache 15, 60313 Frankfurt am Main, Almanya

Telefon:+49 69 21998627

Web: http://web.cafe-hauptwache.de/index.php