Tags

,

Değerli Dostlar,

2014 yılı sona ermeden, kısa bir Frankfurt seyahati gerçekleştirdim. Üç günlük bu seyahatim Noel arifesine geldiği için Frankfurt’un merkezinde, Belediye Binası’nın bulunduğu cadde merkez olmak üzere, düzenlenmiş olan “Christmas Market” etkinliğini görme şansım oldu.
IMG_3144Cadde üzerine sağlı sollu yerleştirilmiş küçük kulübelerde yiyecek ve hediyelik eşya satışı gerçekleştiriliyordu. Çalışanların güvenliği ve konforu gözetilerek inşa edilmiş bu mobil kulübeler ciddi bir tasarım harikasıydı.
IMG_3096Üst resimde görülen kulübede sıcak şarap satışı yapılıyordu. Büyük bakır kazanlarda hazırlanmış sıcak şaraplar bu etkinlik için özel olarak hazırlanmış kupalarda servis ediliyordu.
IMG_3097Kalp şeklindeki kurabiyeler çok cezbediciydi. Lebkuchen olarak adlandırılan bu geleneksel kurabiyeler bal ve baharat karışımı ile hazırlanıyor. Bu kurabiyeler bildiğimiz zencefilli kurabiyelerden daha tatlı ve yumuşaktılar. Kurabiyelerin üzerinde farklı mesajlar yer alıyor. Birisine hediye edecekseniz üzerinde ne yazdığına dikkat etmenizde fayda var.
Noel için hazırlanmış kurabiyeleri (Lebkuchen) satan dükkânlar,
IMG_3104Mönülerinde çeşit çeşit çorba bulunan çorbacılar,
IMG_3110Dev mangalarda odun ateşinde yapılan sosisleri, fırında tazecik pişen ekmeklerin arasına koyup servis edenler,
IMG_3135Patates kızartmalarını külahta ketçap ve/veya mayonez ile sunan patatesçiler
IMG_3118ziyaretçilere servislerini yetiştirmekte zorlanıyorlardı. Akşam 9 olduğunda yiyecek namına satılacak bir şey kalmamıştı.

Belediye binası önündeki meydanda kurulmuş olan atlıkarınca ise gecenin olmazsa olmazlarından birisi olarak dönmeye devam ediyor, binmek isteyenleri oluşturduğu kuyruk ise hiç eksilmiyordu…..