Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Eskişehir’in bir diğer lezzeti olan Balaban köftenin tadına bakmak için önceden yaptığım araştırmalar sonrası Abdüsselam Balaban Kebap’ın yolunu tuttuk.

Abdüsselam Kebap 1938 yılında Kerim ve Abdüsselam Ustalar tarafından kurulmuş. 1960 yılında Necdet Gengeç çırak olarak burada işe başlamış. Abdüsselam Usta’nın çocukları baba mesleğini devam ettirmek istemeyince 1989 yılında dükkân kapanmış. Necdet Gengeç mesleğe devam etmek isteyince Abdüsselam Usta’nın onayı ile 1990 yılında “Abdüsselam Balaban Kebap” tekrar açılmış. Bugün Oğuz Gengeç üçüncü nesil olarak meslek hayatına devam ediyor.

Gelelim Balaban Kebap’ın ismine, Balaban Tatarca’da “ÇOK” anlamına geliyor. Yani, çok kebap yemek istiyorsanız Balaban Kebap’a gelmeniz gerekiyor. 🙂

IMG_9463Bir pasajın dar kapısından içeri girip koridorda ilerledik. Tam karşımıza gelen kapıdan içeri girince sağ tarafta mutfak bölümü olan, sol tarafta 6 masanın yer aldığı bir yemek bölümünden oluşan bir dükkâna girmiş olduk.

IMG_8334Masamıza geçtikten sonra siparişimizi vermek üzere mönüye baktık. Mönüde sadece köfte ve şiş var. Sunum olarak sade, tereyağlı, yoğurtlu ve tamekli (salçalı) olmak üzere dört seçenek sunuluyor.

IMG_9467Şiş kebapta dana eti kullanılıyor. Etin sinirleri temizlendikten sonra tuzlanıp, yağlanıp soğuk hava deposuna konuyor. Üç gün bekletildikten sonra dördüncü gün yeterli yumuşaklığa ve kıvama gelince kullanılıyor.

Köfte ise sırf dana kaburga eti kullanılıyor. Orta yağlı kıyma haline getirilmiş kaburga eti ekmek içi, rendelenmiş soğan, karabiber ve bir miktar su ilave edilip hazırlanıyor.

IMG_9453Balaban kebap hazırlanırken dana kemikleri yaklaşık üç saat boyunca kaynatılıp, kemik suyu bir taraftan et ve şiş kızartılırken Balaban Kebap’ın ısıtılmış ve doğranmış özel pidelerin üzerine dökülüp ardından süzülüyor. Pidelerin üzerine inceltilmiş yoğurt konuyor ve yine et suyu ile inceltilmiş tamek sosu dökülüyor. Şiş ve köfteler konulmadan önce son olarak eritilmiş tereyağı pidelerin üzerine dökülüyor.

IMG_9459Yoğurtlu şiş kebap ile başlıyorum. Şiş yumuşak, sinirleri başarıyla alınmış, tam kıvamında pişirilmiş. Sosu lezzetli, et suyu ile yumuşatılmış pideler yoğurt ve sos ile bütünleşmiş. Yalnız tereyağı tadı çok geriden geliyor. Ben tereyağının daha baskın olmasını beklerdim.

IMG_9457Tamekli köfte ve şiş karışık kebap’ta yoğurt yok. Bu kebapta tereyağı biraz daha iyi hissediliyor ama benim için yeterli değil. Köfte hem lezzet hem de pişirilmesi anlamında oldukça başarılıydı. Porsiyon olarak beni kesmedi. Soslu kebaptan da keyif aldım ama yoğurtlusu beni daha çok mutlu etti.

Küçük bir dükkânda büyük bir lezzet yaratılıyor. 3 porsiyon kebap yedik ve mutlu bir şekilde ayrıldık. Üç karışık kebap için 50 TL ödedik.

Adres: Arifiye Mh. Belediye Sk. No:63/7 Eskişehir

Tel: 222. 231 1444

Web: http://www.balabankebap.com.tr/