Tags

, ,

Değerli Dostlar,
Eskişehir sokaklarında dolaşırken yolda Eskişehirli bir ahbabımıza rastladım. Laf lafı açtı konu çiğböreğe geldi. Ben de civarda tavsiye edeceği bir çiğbörekçi olup olmadığını sordum. Kendisi, Temel Çiğbörek Salonu’nu tavsiye edince hemen oraya gitmeye karar verdim.
IMG_8359İçeride oturmak yerine, ara sokakta yer alan açık kısmı tercih ettim. Bir porsiyon çiğbörek siparişini verince hemen mutfağa sohbete gittim.
IMG_9491Çiğbörekler hazırlanırken izledim. Siparişler o kadar çok ki ustam, seri bir şekilde siparişleri yetiştirmeye çalışıyordu. Kızgın yağa atılan çiğbörekler nar gibi kızarıyor, etrafa yayılan koku iştahımı kabartıyordu.
IMG_9494Sonunda bir porsiyon çiğ böreğim hazırlandı ve bende hemen masama geçtim. Çiğböreğin hamuru elde ince açılmış, yağ çekmeden pişirilmişti. Hazırlanırken dikkat ettiğim kadarıyla iç malzemesi bizim evde yaptığımızdan daha suluydu. Kıyma, karabiber ve soğan ile hazırlanan harcın lezzeti dengeliydi.
IMG_9498Genel olarak hamuru ve iç malzemesi lezzetliydi fakat iç malzemesini biraz az buldum. Çiğböreği lezzetli bulsam da hayalimdeki lezzeti henüz bulamadım. Aramaya devam. 🙂 Bir porsiyon çiğbörek bir ayran 6 TL hesap ödedim.

Adres: İki Eylül Cd. No:41 (Ticaret Sarayı Karşısı) – Eskişehir
Tel: 222. 233 0143