Tags

, ,

Değerli Dostlar,

Eskişehir’e gitmeden yaptığım araştırmalarda uğrayacağım yerler arasında yer alan Karakedi Bozacısı birden karşıma çıkınca hemen içeriye girdim. Hemen içeri girdim diyorum ama içerisi o kadar kalabalıktı ki sıranın bana gelmesi on dakikayı buldu.

IMG_9479İki bardak bozayı alıp, üzerine tarçın ilave ettikten sonra kendimi dışarıya zor attım. Ayaküzeri bozayı kaşıklamaya başladım. Benim daha önce tattığım bozalara göre daha taze ve tatlıydı. Tatlılığı benim bildiğim taze bozanın tatlılığından daha farklıydı.

IMG_9478Bu farklılığın Karakedi bozacısının boza yapımında mısır, benim daha önce tattığım bozalarda ise darı kullanılmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır.

Boza, Mısır ve Kuzey Afrika sahilleriyle Akdenizli tüccar gemiciler aracılığıyla batıya, Hazar Denizi güneyinden doğuya, Asya içlerine ve Çin’e; İran ve Afganistan’a, Kafkaslar’dan kuzeye, Volga havzasına doğru geniş bir coğrafyaya yayılır.

İbn Battuta isimli Arap gezgini, 14. yüzyıl başlarında yazdığı seyahatnamesinde Türklerin bulunduğu Deşt-i Kıpçak bölgesini anlatırken Türklerin içtiği bir şıra olan bozayı anlatmaktadır.

“Tattığında ekşilik hissettiğim için hemen bıraktım. Yemekten çıktığım zaman bunun ne olduğunu araştırdım, anlattılar; Duki (düğ = ince bulgur) tanelerinden yapılan bir nebizdir bu. Onlar Hanefi mezhebindendir ve nebiz onlar nezdinde helaldir. Buralılar dukiden yapılmış bu nebize buza (boza) adını veriyorlar.”

Evliya Çelebi 17. yüzyıl ortalarında İstanbul’da 300’den fazla bozacı dükkânının bulunduğunu, bu dükkânlarda 1100 kadar bozacının çalıştığını aktarmıştır.”(Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Boza)

Annem biz küçükken kış aylarında evde boza yapardı. Benim ilk tattığım boza annemin mayalanması için ekmek koyduğu ve bulgurdan yaptığı bozadır. Bu şekilde yapılan boza çok tatlı olmaz.

Damak tadı çocukluktan geldiği için ben darıdan yapılan bozayı daha çok seviyorum. Karakedi bozacısından aldığım koyu kıvamlı, tatlı boza benim için güzel bir deneyim oldu. Bir Eskişehir klasiği olan Karakedi Bozacısı’na kışın uğrayıp boza içmek güzel olabilir.

 Adres: Köprübaşı Cd. No:46 Eskişehir

Tel: 222. 231 1231

Web: http://www.karakedibozacisi.com