Tags

, ,

Değerli Dostlar,

1975 yılında Mustafa İbek tarafından kurulan ve kendisinin vefatından sonra Eşi Emine İbek tarafından işletilen Eskişehir’in en bilindik çiğ börek salonlarından birisi olan Papağan Çiğ Börek Salon’u, Eskişehir seyahatimizin ilk durağı oldu.

IMG_8355Şehir merkezinde yer alan salon oldukça küçük bir mekânda hizmet veriyor. Küçük olmasından dolayı günün belli saatlerinde kapıda kuyruklar oluşuyor.

IMG_8320Biz salonun sakin zamanında gittiğimiz için fazla sıkıntı yaşamadan bir masaya geçtik. Papağan çiğ börek salonunda sadece kıymalı çiğ börek servis edildiğinden bir porsiyon çiğ börek sipariş ettik.

IMG_9301Gözümüzün önünde hazırlanan çiğ börekler kızgın yağda pişirildikten sonra bir porsiyonda 5 adet (yarım porsiyonda 3 adet) olacak şekilde servis edildi. Çiğ böreğin olmazsa olmazı ayran da masadaki yerini aldı.

IMG_9294Çiğ böreğin iç malzemesi kıyma, soğan, karabiber ve sudan oluşuyor. Harç, kıymaya rendelenmiş soğan, karabiber ilave edilip macun kıvamına gelene kadar su ilave edilerek hazırlanıyor. Hamur açıldıktan sonra içine bir kaşık harç konup kenarları kesilip kızgın yağda pişiriliyor. Çiğ böreğin içinde kullanılan kıymanın mutlaka çiğden konması gerekir.

IMG_9309Gelelim çiğ böreğin lezzetine, hamuru elde ince açılmıştı, yağ çekmeden pişirilmişti. Çiğ böreği ortadan ikiye bölünce etin suyu akmaktaydı. Hazırlanırken dikkat ettiğim kadarıyla iç malzemesi bizim evde yaptığımızdan daha suluydu. Kıyma, karabiber ve soğan ile hazırlanan harcın lezzetinin dengeli, birbirine baskın gelmeyen bir yapıda olmasını beklerim, yerken ağzımda kıymayı hissetmek isterim. Papağan’da yerken soğanın daha baskın olduğunu ve iç malzemesinin eriyip gittiğini ve bu nedenle harcından çok memnun kalmadığımı söylemek isterim. Nefsimi köreltmek için yeterliydi ama beklentimin biraz altında kaldı.

IMG_8321Adres: Köprübaşı Cd. Yalbı Sk. No:5 Eskişehir

Tel: 222 231 4362

Web: http://www.papagancigborek.com/