Tags

, , , , ,

Editör: Bu postu hazırlayan Akın BEĞEN’e güzel yazısı için teşekkür ediyorum

 Pamukkale gezisi sırasında yaşlı, mızmız ve huysuz bir ihtiyarın ısrarlı tavsiyeleri üzerine “Hocanın Yeri” diye bir cennet köşesine gitmeye karar verdik. Pamukkale Karahayıt üzerinden Kırmızı Su, Haytabey, Uzunpınar, Kutluca ve Güzelpınar’ı geçtikten sonra Sakızcılar köyüne ulaştık.

11

Dağların üstünden Denizli ayaklarımızın altında görünüyordu. Manzara muhteşemdi.

12

Doğa her şeyiyle çok güzel gerçekten. Yolun karşısına geçmeye çalışan bu sevimli dostumuza yardım ettik. Yere bıraktıktan sonraki hızlı adımları şaşırtıcıydı.

13

Tüm yol boyunca “Ağlayan Kaya/Yeşildere Şelalesi/Hocanın Yeri” tabelaları bizi yönlendirdi. Pamukkale’den 35 km kadar gittikten sonra nihayet tesise ulaştık. Ne yalan söyleyeyim bir daha beni buraya kimse getiremez diye söyleniyordum ki tesisin girişi kararımı gözden geçirmem gerektiğini emrediyordu bana.

14

Kekik kokan köyleri geçtikten sonra böyle bir doğa harikası beni şaşırtmamalıydı aslında. Ama şaşırdım. Daha önce farklı güzellikler görmüştüm, lakin bu ilkti.

15

Tesis Yeşildere Şelalesi’nin hemen dibine 40 yıl önce kurulmuş, birçok alabalık havuzundan oluşmaktaydı.

16

Tesisin sahibi Reşat Bey Anadolu misafirperverliği ile yoğrulmuş samimi bir işletmeci, bizi güler yüzüyle karşıladı. Denizli’nin bunaltıcı sıcağını bilenler buradaki serinliği görünce eminim çok sevineceklerdir.

17

Girişin sağında bulunan çeşmelerde el yüz yıkamak insanı hemen diriltiyor. Yol yorgunluğunu alıyor. Oturma düzeni oldukça doğal, çok rahat düzenlenmiş. Minderlerin üzerine uzanın ve kendinizi güzelliğin sesi ile baş başa bırakın.

18

Menü çok kalabalık değil, daha çok alabalık üzerine. Alabalık kiremitte ve ızgara olmak üzere iki şekilde servis ediliyor.

19Fotoğraf Hocanın Yerinin web siteden alınmıştır.

 Kiremitte alabalık tereyağlı, kaşarlı, mantarlı, soğan ve biberli olarak hazırlanıyor. Kesinlikle tavsiye ederim. Dağdan gelen, doğal ve buz gibi sudan oluşan havuzlarda büyütülen alabalıklar gerçekten çok lezzetliydi. Ayrıca, çok doyurucu olduğunu söylemek isterim.

20

Daha çok balık sevmeyen çocuklar için düşünülmüş kiremitte köfte ise diğer alternatiflerden. Kiremitte köftenin tadına baktım, gerçekten lezzetliydi.

21

Çoban salata özellikle domatesin tadı sebebiyle çok güzeldi.

22

Yemek sonrası Denizli firmalarından Künefix’in hazır künefesi servis ediliyor. Tadı orta seviyedeydi. Ne çok kötü ne de o enfes Hatay künefesi kadar başarılı.

 Kahvaltı düşünenler için Köy kahvaltısı varmış. En kısa sürede yeniden gelip deneyeceğim. Fiyatlara gelince balık 15 TL, kiremitte köfte 12,5 TL, künefe 6 TL, salata ikram ve köy kahvaltısı 15 TL.

Adres: Sakızcılar Köyü – Çal – DENİZLİ

Telefon: 258. 765 1120
Gsm: 536 522 4601
Web: http://aglayankaya.com