Tags

, , , , , , , , ,

Değerli Dostlar,

İstanbul seyahatimde gitmeyi çok arzu ettiğim bir mekân da basında övgü ile bahsedilen Çiya Kebap’tı.

IMG_2882

Çiya Kebap’ın kurucusu Musa Dağdeviren, Gaziantep-Nizip doğumlu olup, asıl mesleği fırıncılıkmış. Çiya Kebap, 1987 yılında Kadıköy Çarşı içinde küçük bir dükkânda kebap, lahmacun ve pide üzerine faaliyete geçmiş, kuruluşundan 11 yıl sonra, 1998 yılında yine aynı sokakta yöresel yemeklerin ve kaybolmaya yüz tutmuş lezzetlerin sunulduğu, bir kültür sofrası yani Çiya Sofrası açılmış.

IMG_2889

Çiya Sofrası’nın açılışından 3 yıl sonra Ekim 2001’de ilk kebap ve lahmacun salonundan gelen deneyimlerin ışığında müşterilerine daha rahat ve zevkli bir ortam yaratma düşüncesiyle Çiya Kebap II açılmış. Çiya, bugün aynı sokak içerisinde birbirinden uzaklığı 20’şer metreden ibaret bu üç dükkânda faaliyetini sürdürmektedir.

IMG_2890

Çiya geniş bir mönüye sahip. Günün mönüsü dışında kebap ve pide çeşitleri de mevcut. Bizim gittiğimiz güne özel mönüde ekşili kebap, aluciye, kuzu büryan, mumbar dikkat çeken lezzetlerdi.

IMG_2883

İç mekânda sıcak yemekler, mezeler ve tatlılar açık mutfak olarak dizayn edilmiş bölümde müşterilerin beğenisine sunulmaktaydı.

IMG_2885

Ekşili köfte ile yemeğe başladık. Bulgu, nohut, koyun etinde hazırlanmış mini köfteler, kuşbaşı koyun eti, nar ekşisi, nane ve soğan ile hazırlanan yemek tam ağzımıza layıktı. Malzemesi bol, ekşisi tam kıvamındaydı.

IMG_2897

Tadımlık çiğ köfte istedik. Lezzeti güzeldi acısı biraz azdı.

IMG_2898

Mezelerden istediğiniz kendiniz alıyorsunuz. Gramaj hesabı, tartıp size veriyorlar. Ben ekşili patlıcan dolma, humus, muhammara ve murç salatası aldım.

IMG_2893

Patlıcan dolma başarılıydı, humus oldukça lezzetliydi, muhammara esaslıydı. Murç salatasını ilk defa tattım. Sakız ağacının filizlerinden yapıldığını söylediler. Kendine has bir lezzeti vardı ama pek damakta kalmadı. Genel olarak mezeler ve salatalar beni mutlu etti.

IMG_2894

Antep usulü lahmacun ile devam ettik. Bıçak arası olarak hazırlanmış iç lezzetliydi. Malzemeler biraz irice doğranmıştı. Sarımsak baskın değildi. Hamur oldukça ince açılmıştı. Beğenerek yedik.

IMG_2909

Tatmak adına bakraçta koyun yoğurdu istedik. Kıvam ve lezzet olarak güzeldi.

IMG_2908

Ana yemek olarak karnıaçık kebab geldi. Közlenmiş patlıcan üzerine, közlenmiş domates sosu ve kıyma kebabından oluşmaktaydı. Görsellik ve lezzet olarak beni mutlu etti.

IMG_2906

Ekşili kebap arpacık soğan, patlıcan, elde çekilmiş koyun kıyması, nar ekşisi ile hazırlanmıştı. Ekşisi iyi ayarlanmıştı, koyun kıymasından hazırlanan köfte başarılıydı. İçinde zengin tatlar barındıran hoş bir kebap olduğunu söyleyebilirim.

IMG_2903

Kuzu şişten istediğim Ali Nazik başarılıydı. Eti yumuşaktı ve tam kıvamında pişmişti, patlıcanı lezzetliydi.

IMG_2910

Tatlı olarak turunç ve ceviz tatlısı ile künefe istedik. Turunç ve ceviz tatlısı kaymak ile servis edildi. Hatay yöresine ait bu tatlıları afiyet ile yedik.

IMG_2915

Künefe gecenin en zayıf halkasıydı. Künefe yerine keşke şöbiyet yeseydim. Aklımda kaldı. Resmini sizle paylaşayım bana hak vereceksiniz.

IMG_2887

Çiya Kebap’ın leziz yemekleri ile keyifli bir akşam geçirdik. Kişi başı 40 TL hesap ödedik.

Adres: Güneşlibahçe Sk. No:43/A Kadıköy – İstanbul

Tel: 216. 330 3190

Web: http://www.ciya.com.tr