Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere 1883 yılında kurulmuş ve aynı aile tarafından nesiller boyu işletilerek günümüze kadar gelmiş bir fırından bahsedeceğim.

IMG_2823

Bu fırın 1917 yılından bu yana aynı yerde, hemen Eyüp Camii’nin karşısında hizmet veriyor. Bu işletme aynı zamanda Nizam Pastanesi kapanınca, tatlıcı Rıza Gürsel ile başlayan “Eyüp Halkası”nın yapım hakkını satın alarak 1995 yılından bu yana bu lezzeti günümüze taşımayı başarmış bir işletme. Resimde arka sırada yer alan beyaz halkalar Eyüp Halkaları. Malzemesi un, su, tuz aslına uygun olarak üretilmeye devam ediliyor.

IMG_2826

Benim bu fırına gidiş amacım Eyüp halkaları değil, acıbadem kurabiyesiydi. Bir acıbadem kurabiyesi için insan kalkıp İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna gider mi? Evet, gider.

IMG_2824

Acıbadem kurabiyeleri iki boy yapılmış şekilde tezgâhta duruyordu.

IMG_2825

Ben ikisinden de aldım. Küçük olanlar bana biraz sert geldi. Büyük olanlar ise tam istediğim gibiydi, ortası hafif ıslaktı ve yerken ağızda dağılıyordu. Acı bademin tadı biraz geriden geliyordu. Ben biraz daha baskın bir acı badem tadı seviyorum. Kurabiyenin acı bademi biraz daha fazla olsaydı beni daha çok mutlu edecekti. Yine de taze kurabiyeleri beğenerek yedim.

IMG_2828

Fırında ekmek çeşitleri dışında tatlı ve tuzlu kuru pasta çeşitlerini bulmanız mümkün. Benim ilk dikkatimi çekenler koko ve un kurabiyeleriydi. Kokoyu tattım ve çok beğendim. Tüm kuru pasta çeşitleri kilo hesabı satılıyor.

IMG_9283

Aklınızda bulunsun, Eyüp’e gittiğinizde uğrayıp acıbadem kurabiyesi, koko, Eyüp halkası başta olmak üzere bilumum kuru pasta ve ekmek çeşitleri bulabileceğiniz bir fırın. Kilo fiyatlari un kurabiyesi 18 TL, koko 22 TL, acıbadem kurabiyesi 30 TL.

 Adres: Camii Kebir Cd. No:41 Eyüp – İstanbul

Tel: 212. 581 0639

Web: http://www.akmanoglu.com.tr/

Advertisements