Tags

, , , , , , ,

Değerli Dostlar,

İstanbul’daki Karadeniz pidecileri arasında adını sıkça duyduğum Nizam Pide Salonu seyahatimin ikinci durağı oldu.

IMG_2777

Nizam Pide’nin birbirine yakın üç şubesinden (Galatasaray, Parmakkapı ve Harbiye) Harbiye şubesine gitmeye karar verdik. İçeriye girince sol tarafta tencere yemeklerinin sergilendiği camlı bölüm ile

IMG_2785

sütlaçların saklandığı camlı buzdolabı, sağ tarafta ise pide fırını yer alıyordu.

IMG_2784

Oturma bölümü bu dar ve uzun koridordan geçtikten sonra başlıyordu. İç dekorasyon bende klasik bir pideciden çok, bir kafedeymişiz hissi yarattı. Mekânda kahve, sütlü kahve ve bej renkleri ağırlıklı olarak ve dengeli bir şekilde kullanılmış, hoş bir ortam yaratılmış.

IMG_2781

Mönü, pidenin yanı sıra çorba çeşitleri ve tencere yemekleri ile zenginleştirilmişti. Çorbanın tadına bakmak adına bir porsiyon kelle paça söyledik.

IMG_2787

Kele paça başarıyla terbiye edilmişti. Çorbanın kıvamı ve lezzeti yerindeydi.

IMG_2794

Garsonumuz çorbanın yanında bize sıcak pide ikram edince, açlığımızın da etkisiyle peynir ve tereyağı istedik.

IMG_2791

Mis gibi Trabzon tereyağı ve peyniri ile sıcak pideyi yemeye doyamadık.

IMG_2797

Garsonumuzun tavsiyesine uyarak işletmenin kendi yapımı olan bol köpüklü ayran yemeklerimize çok güzel eşlik etti.

IMG_2799

İlk tattığım pide “Trabzon peynirli yumurtalı pide” oldu. İnce tabanı bol peynir ve tereyağı ile oldukça lezzetliydi.

IMG_2803

“Dr Nizam” kıymalı pide üzerine kuşbaşılı et, kaşar ve sarımsak ilave edilerek hazırlanmıştı. Sarımsak baskın değildi dengeli bir karışım olmuştu.

IMG_2801

Üçüncü pide “kavurmalı kaşarlı pide” oldu. Eriyen peynir kavurmanın üzerini bir örtü gibi örterek kavurmanın sertleşmesini engellemiş ve ilave bir lezzet katmıştı.

IMG_2802

“Kuşbaşılı kaşarlı pide” kuşbaşı et, peynir, domates ve biberin harmanlanması ile oluşmuştu. Lezzetliydi, bildiğimiz kuş-kaş kıvamındaydı.

IMG_2800

Ardından, “kapalı kıymalı” pideyi tattım. Yerken pideden daha çok, kıymalı börek yiyormuşum gibi hissettim. Oldukça hafif ve lezzetliydi.

IMG_2805

“Yumurtalı Nizam Special” sucuk, pastırma, kavurma, mantar ve kavurmadan oluşmuştu. Benim için fazla karışıktı, lezzetliydi fakat karışık pizza yiyormuş hissi uyandırdı.

IMG_2806

Son olarak “pastırmalı yumurtalı” pideden yedim. Pastırması güzeldi, tereyağı ve yumurta ile lezzetine lezzet katmıştı. Beğenerek yedim.

Tattığım yedi farklı pide içerisinde ilk üçü sırayı Trabzon peynirli yumurtalı, kavurmalı kaşarlı ve pastırmalı yumurtalı aldı.

IMG_2809

Bu güzel yemeği taçlandırmak adına tadımlık sütlaç istedik. Üç farklı şekilde hazırlanan sütlaçlar masaya servis edildi. İlki incirli kayısılıydı. Sütlaç üzerine minik minik doğranmış incir ve kayısılardan oluşuyordu.

IMG_2811

İkinci sütlaç fındıklıydı,

IMG_2810

Üçüncüsü ise “atom” adını verdikleri fındık, üzüm, kayısı, incir, muz, bal, ceviz ve bir adet çifte kavrulmuş lokumdan oluşan sütlaçtı. Sütlacın kıvamı iyiydi, şekeri azdı, lezzeti güzeldi. Sütlacın farklı sunumlar ile çeşitlendirilmiş olmasını işletmecilik adına başarılı buldum. Yine de ben sütlaç konusunda biraz tutucuyum. Sade sütlacı hiçbir şeye değişmem.

Efendim, yukarıda anlattığım yemek bir grup yemeğiydi. Bu keyifli yemek için toplamda 160 TL hesap ödedik. Pideler 13-18 TL, sütlaç 5-6 TL. Karadeniz pidesi ve sütlacın başarılı örneklerini bulacağınız bir mekân. Tavsiye derim.

Adres: Halaskargazi Cd. No:37 Harbiye – İstanbul

Tel: 212. 241 1034

Web: http://www.nizampide.com/