Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Ufukta İstanbul seyahati görününce hemen alternatif yemek mekânlarını araştırmaya başladım. Araştırmalarım sırasında beni en çok heyecanlandıran yerlerden birisi Mirza Köftecisi oldu.

Bayrampaşa semtinde yer alan Yıldırım Mahallesi, Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı yerlerden birisiymiş. Mirza Köftecisi de bu mahallede yer alan ve ünü İstanbul sınırları aşmış bir mekân. Şakir Bey ve ailesi 1992 yılında Karadağ’dan Türkiye’ye göç etmiş. 2003 yılında küçük bir dükkânda işe başlamış ve sonra bu dükkâna geçmiş. Burası tam bir aile işletmesi Şakir Bey, eşi ve çocukları ile birlikte burayı işletiyor.

IMG_2728

Dışarıdan bakıldığında ve hatta içeri girildiğinde sıradan bir mahalle köftecisinden farkı yok.

IMG_2731

Masamıza geçince garsona Ankara’dan geldiğimizi, köftelerin hepsinden tatmak istediğimizi söyledik. Siz sevisi bize bırakın bir size karışık bir tabak hazırlayalım dedi.

IMG_2732

Ardından masaya ekmek, acılı köfte sosu, soğan, kaymaklı biber turşusu, koyun peyniri ve yoğurdu servis etti. Ekmek Karadağ bölgesinin özelliklerini taşıyordu. Lezzeti iyiydi. Acı sosu tatmak adına bir parça aldım.

IMG_2733

Acılı köfte sosu kıvam ve lezzet olarak çok başarılıydı.

IMG_2737

Masaya gelen soğana köftenin lezzetini tam olarak almak için hiç dokunmadım.

IMG_2735

Gelelim kaymaklı biber turşusuna. Bu benim daha önce hiç tatmadığım bir lezzetti. Boşnak biberi olarak tanımlanan bu biber özel olarak Yalova’dan geliyormuş. Boşnak biberi, bizim dolmalık biberlerimize nazaran daha etli ve açık renkli bir biber. Bu biber içi çıkarıldıktan sonra tuzlu çiğ krema ve süt karışımına yatırılıyormuş. Bu karışım, mayalanma sonucu kaymak ile krem peynir arasında bir şeye dönüşürken bir yanda da biberi turşuya dönüştürüyormuş. Ben zıt tatları oldum olası beğendiğim için bu turşuyu beğendim. Kaymak ve turşu birbirlerini çok güzel dengelemişti.

IMG_2738

Koyun peyniri kendi yapımlarıymış. Taze bir peynirdi, tadımlık yetti.

IMG_2740

Yoğurt da kendi yapımlarıydı. Lezzeti güzeldi.

IMG_2741

Kayık tabak içerisinde üç çeşit köfte masaya gelince gözlerim parladı.

IMG_2746

Köfteler bir parça hardal, şehriyeli pilav ile lahana ve havuç turşusu ile servis edilmişti. İnegöl köfte şeklindeki klasik köfte ile başladım. Dana etinden yapılmış olan köftenin yağ ve tuz oranı çok iyi ayarlanmıştı. Yerken etin lezzetini net olarak alabildiğiniz bir Rumeli köftesi olduğunu söyleyebilirim. Köftelerin acılı köfte sosu ile uyumu harikaydı. Köfteler yanında servis edilen lahana ve havuç salatası kesinlikle başarılıydı. Köftenin lezzetini desteklemekteydi.

IMG_2745

Tattığım ikinci köfte kuru etli kaşarlı köfteydi. Bu köfte hamburger köftesinden daha geniş ve inceydi, üzerine kurtulmuş et dizilmiş ve en üstte kaşar dilimleri yerleştirilmişti. Kurutulmuş et tabir edilen et çemensiz pastırma kıvamındaydı. Lezzetine hayran kaldım. Köftenin kendine has lezzeti kurutulmuş et ve kaşar peyniri ile daha da zenginleştirilerek damakta lezzet bombardımanı yaşattı.

IMG_2750

Son olarak sucuk baharatlı köfteyi tattım. Bu köfte diğerlerinden farklı olarak kuzu ve dana karışıktı. Baharat ile zenginleştirilip kuzu bağırsağı içine bastırılmıştı. Sosis görünümlü bu köfte masanın yıldızı oldu. İlave bir porsiyon istedik yemeğe doyamadık. Lezzet olarak unutulmaz tatlar arasında yerini aldı diyebilirim.

IMG_2752

Tatlı olarak sütlaç, ev baklavası, Beşiktaş (kakaolu pandispanya arasında kıvamlı kremalı bir pasta), şekerpare, yine kendilerinin yaptığı gofretten hazırladıkları pasta olmak üzere farklı seçenekler bulmak mümkün. Tatlı yiyecek yerim kalmadığı için tatlarına bakamadım.

IMG_2760

5 kişi yedik içtik 100 TL hesap ödedik. Mönünün bir sayfası Türkçe, diğer sayfası Boşnakça. Balkan esintisini İstanbul’da yaşamak, lezzetli köfteler yemek için harika bir mekân. Tavsiye olunur.

IMG_2761

Adres: Yıldırım Mh. Şehit Kamil Balkan Cd. No:34 Bayrampaşa – İstanbul

Tel: 212. 497 0233