Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Mersin’den Ankara’ya dönerken acıkmaya başlayınca yol üzerinde mola verecek bir yer aramaya başladım. Aksaray’da durmayı düşündüm ama şehir merkezine gidip zaman kaybetmekte istemedim için yoluma devam ettim.

IMG_8193

Özeller Dinlenme Tesisinde, Toros Lokantası önünde sıra sıra kamyonları görünce tamam işte benim yerim diyerek arabayı önüne çektim.

IMG_8188

İçeriye girdim bir masaya geçtim. Uzun dikdörtgen bir salonda beş adet camlı dolaptan oluşan uzun bir tezgâh vardı. Tezgâhların arkasında yer alan odun fırını hemen dikkatimi çekti. Duvarda Kadir İnanır ile Türkan Şoray’ın oynadığı Selvi Boylum Al Yazmalım filminin afişi yer alıyordu. Bu camlı dolaplarda ızgara et, tavuk çeşitleri,

IMG_8189

tencere yemekleri ve

IMG_8190

kahvaltılıklar yer alıyordu.

IMG_8181

Önce pilav üstü kuru istedim. Pide, salata ve su ile siparişim servis edildi.

IMG_8183

Fasulyenin lezzeti karşısında dayanamayıp bir porsiyon da kuru fasulye istedim.

IMG_8182

Fasulye tam benim sevdiğim gibiydi. Dermason fasulye kullanılmıştı. Tadı tuzu tam karardı. Şehriyeli pilav aynı şekilde lezzetliydi ve tane taneydi.

IMG_8184

Gelelim salataya, bu gördüğünüz salatadan iki tane yedim. Kıvırcık, havuç ve domates ve mor lahanadan oluşan salatanın özelliği üzerinde çok ince kıyılmış dört adet aromatik yeşillikte oluşan sosuydu. Salatayı farklı kılmış lezzetine lezzet katmıştı. Bu mekânın bir özelliği salatanız bitince isterseniz bir daha veriyorlar. İstediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz.

IMG_8185

Bir de pidesinin tadına bakmak istedim. Kaşar peynirli pide ile birlikte ikinci salatayı istedim. Odun ateşinde pişen pide de oldukça başarılıydı.

Yemek üzerine kahveyi mekânın sahibi Cumhur Bey ile birlikte içtik. Cumhur Bey Tarsuslu bir iş adamıymış. Zaman içerisinde sıkıntıya düşmüş Tarsus’u terk edip Aksaray’a yerleşmiş. Sonra bir lokanta açmaya karar vermiş. İlk açtığı yer bulunduğumuz yerden 1 km aşağıda yer alan başka bir benzin istasyonuymuş, anlaşamayınca kiracı olarak Özeller Dinlenme Tesisine gelmiş.

Cumhur Bey işin detaylarını ve yemek malzemeleri konusunda ne kadar özenli olduğunu anlattı. Her perşembe akşamı ölmüşlerimizin ruhuna kemalpaşa tatlısı dağıtıldığını, sütlacın günlük yapıldığını ve satamaz ise akşam müşterilerine ikram olarak sunulduğunu söyledi. Sonra beraber aile salonuna geçtik. Salon ferah ve temizdi. Mama sandalyesinin bulunduğunu da belirtmek isterim.

IMG_8192

Cumhur Bey’e veda ederek yoluma devam ettim. Oldukça temiz ve kaliteli hizmet veren bu mekândan mutlu ayrıldığımı ifade etmek isterim. Tüm yemek için 20 TL hesap ödedim.

Adres: E-90 Karayolu Ankara Yolu Üzeri 25. Km Acıpınar Kasabası Özeller Dinlenme Tesisi – Aksaray

Tel: 507. 287 0055