Tags

, ,

Değerli Dostlar,

Mersin seyahatimde bir sonraki durağım Künefeci Emin Usta oldu.

IMG_2708

Künefeci Emin Usta, İstiklal Caddesi üzerinde karşılıklı iki dükkânda hizmet veriyor. Dükkânlardan birisinin yakın zamanda iki sokak aşağıya taşınacağını öğrendim.

IMG_2709

Emin Usta’nın künefe salonu oldukça sade döşenmiş. Yerler taş, duvarlar fayans, duvarda bir televizyon var.

IMG_2710

İçeriye girince sağ tarafta tezgâh yer alıyor. Tezgâhın arkasında cam önüne sıralanmış tepsiler içinde künefe hemen göze çarpıyor. Sol taraftaki cam önüne ise kerebiç ve hurmalı mamul dizilmiş.

IMG_2707

Ustamdan bir porsiyon künefe istedim. Büyük tepsilerde künefe yapıldığını ilk defa Hatay’da görmüştüm. Hatta Kral Künefe’de bir porsiyon yemiştim. Lezzet açısında büyük bir fark yaratmasa da, size özel olarak hazırlanmamış olması bence bir fark yaratıyor.

IMG_2712

Emin Usta’nın künefesi görsel olarak iştah kabartıcıydı. Künefenin üstü nar gibi kızarmıştı. Daha önce servis edilen künefelerden boşalan alana künefenin içinden tepsinin tabanına doğru taşmakta olan peynir ise ağzımı sulandırmaya yetti.

IMG_2706

Tepsiden alınan bir parça künefe, üzerine şerbet ilave edilerek hemen servis edildi. Künefenin şerbetini çekmesi ve soğuması için biraz bekledim. Ardından bir parça künefe aldım. Üstü çıtır çıtır ince bir kabuk gibiydi. Bu çok hoşuma gitmedi. Ben künefeyi yerken kadayıfın peynir ile bütünleşmiş halini seviyorum. Peyniri çok bol ve lezzetliydi. Şerbetin tadı yerindeydi. Genel olarak künefenin lezzeti oldukça iyiydi.

Adres: İstiklal Cd. No: 103 Mersin

Tel: 324. 238 8778