Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Mersin gidip tantuni yemeden dönmek olmazdı. O nedenle Mersin’in en meşhur tantunicisi olan Göksel Tantuni’nin yolunu tuttum.

IMG_2654Hasan Palamut tarafından 1977 yılında kurulan ve geçmişi 1967’ye, seyyar arabaya, dayanan Göksel Tantuni bugün Mersin’de 4, Adana’da 1 şubesi ile toplam 5 şubede faaliyet gösteren bir zincire dönüşmüş vaziyette.

IMG_2669Göksel Tantuni’nin Pozcu şubesine gittim. İçeri girince güler yüzlü personel tarafından karşılandım. Duvarlarda ünlülerin resimleri hemen göze çarpıyordu. Gözüme kestirdiğim bir masaya geçtim.

IMG_2660Hemen ikram olarak domates, salata, acı biber, turp, maydanoz, soğan, limon ve roka servis edildi. Bir “açık ekmek” tantuni sipariş ettim.

Gelelim tantuniye, tantuni etin but kısmından yapılıyor. Sinirleri ayıklanan et bir gün süreyle dinlendiriliyor. Doğranıp haşlanıyor, saç tepsi içinde kızdırılan toz biberli yağda kızartılıyor. Pişirmede özellikle pamuk yağı kullanılıyor. Tantuni pişerken arada sırada su atılıyor. Yağa su atılmasının iki nedeni bulunuyor. Birincisi saçın ısısını kontrol etmek, ikincisi buharlaşan su ile tantuninin ekmeği yumuşatmak.

IMG_2656Tantuni, biftek ve tantuni olmak üzere iki şekilde isimlendiriliyor. Biftek, sadece et içeren yağsız dürüme; tantuni, içinde kuyruk yağı da bulunan dürüme deniyor. Et pişip lavaşa/ekmeğe alınmadan ekmeğin içine sumaklı ve maydanozlu soğan, domates ve baharat konuluyor.

IMG_2658Sipariş verilince tepsinin kenarında yer alan ön pişirmesi yapılmış etlerden bir parça ortadaki sıcak bölüme alınıp ısıtılıyor. Etler ısınırken üzerine buharla ısınması için ekmek/lavaş kapatılıyor.

IMG_2662Tekrar masaya dönersek, masa gelen tüm yeşillikler tazeydi.

IMG_2666Ayran bol köpüklü ve lezzetliydi.

IMG_86905dk. İçinde “açık ekmek” tantunim geldi. Sunumu çok güzeldi. İki ucu açık olduğu için ikiye katlanıp bardak içine oturtulup servis edildi. Dürümü ısırmadan önce limon sıkılması adettendir. Limonu sıkıp ilk lokmayı alıyorum ve lezzete hayran oluyorum. İnce lavaş içinde yumuşacık et ve dengeli baharat ile ortaya muhteşem bir lezzet çıkmış. İki dakika içinde bitiriyorum.

IMG_8692İkinci siparişimi ekmek arası yani “somun” olarak verdim. Aslında gönlüm “açık ekmek”ten yanaydı fakat fotoğraflamak için “somun” tercih ettim. Ekmek arası gelen tantuni yine çok lezzetliydi. Büyük bir keyifle yedim.

IMG_2671Lezzetli tantuni, bol ikram ve güler yüzlü personel ile mekânı oldukça başarılı bulduğumu söylemek isterim. Somun tantuni 6,5 TL, açık ekmek tantuni 6 TL, ayran 2TL toplam 14,5 TL hesap ödedim.

Adres: GMK Bulvarı Eski İşbank Şubesi Karşısı Pozcu – Mersin

Tel: 324. 326 3233 – 324.326 1600

Web: http://www.gokseltantuni.com