Tags

, ,

Değerli Dostlar,

Mersin seyahatimde kahvaltı için sabah 8’de Ciğerci Bahattin’e gittim. Sabah kahvaltılarında oldum olası kelle, paça, ciğer gibi bilumum sakatat ürünlerini yemeği pek severim. Çalışanlar yeni gelmiş, o gün için hazırlıklarına başlamak üzereydiler. Ustam “on dakikaya ateş tamam biraz beklerseniz hemen ciğerleri atarım” dedi.
IMG_2699
Muhabbete başladık, ustanın Urfalı olduğunu öğrenince tamam dedim, tam yerine gelmişim. Urfa’da yediğim ciğeri ve patlıcan kebabı asla unutamamışımdır. Dükkânın sahibi olan Bahattin Bey ise Adıyamanlıymış. İki kardeş, Apo ve Bahattin, beraber çalışırken zaman içinde yollarını ayırmışlar. Neden ciğer yemek için Apo değil, Bahattin derseniz arkadaşlarım bana Bahattin’i tavsiye ettiler. Keşke fırsatım olsaydı bir de Apo’da ciğer yiyip sizin içine bir kıyaslamada bulunabilseydim.
IMG_2703
Kapıdan içeriye girince solda uzun bir mangal ve tezgâh yer alıyor. Sağ taraf ise müşterilere ayrılmış. Üzerleri cam kaplı ahşap masalar ile ahşap sandalyeler sıra sıra dizilmiş. Komple cam kapama cephesi ile oldukça aydınlık bir mekân yaratılmış.

IMG_2697Ciğer şişler ateşte pişerken hem kokusundan faydalanmak hem de görsel olarak süreci takip etmek için tezgâhın arkasına geçtim.

IMG_8731Bir yandan da ustam dürümü hazırlamaya başladı.

IMG_8737Lavaş üzerine doğranmış domates, roka, maydanoz ve nane koydu. Beş dakika içinde hazır olan ciğerleri şişten çekti.
IMG_8741Üzerlerine pul biber, sumak ve kimyon ilave etti.
IMG_8742İki ucu açık bir dürüm hazırlayarak bir tabak yeşillik ile masaya servis etti. Kuzu ciğer lokum gibiydi. Tüm malzemeler ve baharatlar o kadar dengeli konmuştu ki yerken hiçbirinin lezzeti diğerinin önüne geçmedi. İki dakika içinde dürüm ciğeri bitirmiştim. Bir tane daha yiyebilirdim ama tadı damağımda kalsın diyerek kendimi durdurdum.
IMG_2701Dürüm ciğer için 7.5 TL ödedim. Üzerine bir taze çay içip yeni bir lezzet durağına doğru yola koyuldum. Dürüm ile servis arasındaki fark şiş sayısından ortaya çıkıyor. Dürümde 5 şiş varken, serviste 10 şiş oluyor. İkramlar da ona göre değişiyor. Kahvaltıda dürüm çok iyi gitti diyebilirim.

Adres: G.M.K. Bulvarı Pozcu Türk Telekom Karşısı – Mersin
Tel: 324. 327 5626
Web: http://www.cigercibahattin.com/