Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Mersin seyahatimde bir sonraki durağım Kerebiççi Oğuz oldu. Mersin yöresine ait bir tatlı olan kerebiç, Ramazan ayına özgü bir tatlı iken, zaman içinde gelen talep doğrultusunda artık on iki ay boyunca bulunan ve tüketilen bir tatlı olmuş.

IMG_2685

Kerebiççi Oğuz’da Mersin’de bu tatlıyı hakkıyla yapan yerlerden en eskisi. Burasının özelliği sadece” kerebiç” ve “mamul” dışında bir şey satmaması.

IMG_2696

Oğuz Yağcı’nın 1930’larda seyyar olarak sattığı kerebiç, bugün 7 şubeli bir zincire dönüşmüş vaziyette.

IMG_8725

Ben Kerebiççi Oğuz’un Pozcu Şubesi’ne gittim.  İçerisi oldukça sade, birkaç masa ve kerebiç servis edilen bir tezgâh mevcut. Gelen müşteriler ne kadar kerebiç istiyorlarsa söylüyorlar, hazırlanan kerebiç paket ediliyor.

IMG_8724

Kerebiç iki malzemeden oluşuyor. Kurabiye ve köpük. Kurabiyesi dışı irmik, içi çekilmiş ceviz veya fıstıktan oluşuyor. Elde içli köfte gibi irmiğe şekil verilip içi dolduruluyor, hazırlanan kurabiyeler odun ateşinde fırında pişiriliyor.

IMG_2684

Köpük kısmı ise çöven kökünden elde ediliyor. “Çöven ya da çöven otu, çöğen (Gypsophila), karanfilgiller (Caryophyllaceae) familyasından ekonomik öneme sahip 100 türden oluşan, bir yıllık ya da çok yıllık 5–120 cm boyunda otsu bitki cinsi. Türkiye’de bulunan 50 çöven türü bilinmektedir. Tahin helvası yapımında da kullanılan çöven Türkiye’nin ihraç ürünlerinden biridir.” kaynak Vikipedia.

IMG_8728

Bir gece önceden ıslatılan çöven kökü, kaynatılıyor sonra şeker ilave edilerek büyük mikserler ile karıştırılarak köpük elde ediliyor. Bu köpük yumurta ve/veya yağ içermediği için kerebiç dolaba girmeden 5 gün saklanabiliyor. Tabii gün geçtikçe köpük sönüyor.

IMG_8748

Kerebiçi hem cevizli hem de fıstıklı olacak şekilde karışık bir kiloluk paket istedim.

IMG_8720

Üzerine tarçın ilave edilerek paketlendi.

IMG_8750

Kerebiçin orijinali cevizliymiş ama satışlar bakımında fıstıklı önde gidiyormuş. Cevizli kerebiç gerçekte güzeldi fıstıklı ile karşılaştırdığımda ikisinin de yerinin farlı olduğunu söyleyebilirim. Cevizli daha ağır oldu, fıstıklı olanının köpük ile uyumu daha başarılıydı. Kerebiçi ikram ettiğim herkes beğenerek yedi.

IMG_8713

Denemek için bir de “hurmalı mamul” aldım. Dışı kerebiçte olduğu gibi irmik, içi ise hurmalı kurabiye. Şekli kerebiçten farklı, lezzeti mükemmel. Kesinlikle denenmesi gereken bir lezzet. Yolu Mersin’den geçenlere tavsiye olunur.

IMG_2694

Adres: GMK Bulvarı No:19 – Mersin

Tel: 324. 326 3305

Web: http://www.kerebicci.com