Tags

, , ,

Editör: Bu postu hazırlayan Akın BEĞEN’e güzel yazısı için teşekkür ediyorum

Afyon üzerinden Antalya’ya gidenler için en bilinen mola yeri Afyon’daki dinlenme tesisleridir. Ben bu standardı bozmayı uzun zamandır istiyor ve planlıyordum. Bu sene sömestr seyahatimde Burdur’da mola vermeye karar verdim. Kısa bir araştırma ile Burdur’un en ünlü restoranının Özsarı Kebap Salonu olduğunu öğrendim. Bütün planlar Akşam yemeğinde “Burdur Şiş” yemek üzerineydi. Afyon’dan çıkarken her ihtimale karşın Özsarı Kebap Lokantası’nı aradım ve akşam için yer ayırtmak istediğimi söyledim. Şok bir cevap ile karşılaştım: “Maalesef beyefendi, 19:20’de kapatıyoruz.” “Nasıl olur?” dediğimde, 36 yıldır bu saatte kapattıklarını ve geleneklerine bağlı olduklarını öğrendim. Dönüşte uğramak üzere sözleştik.

9

Kısa süreli Antalya tatili sonrası işi sıkı tutup erkenden yola çıktım. Mutlaka o meşhur şiş kebaptan tatmalıydım. Yoldayken telefon açmayı da ihmal etmedim. Rezervasyon tamam, şimdi çabucak Burdur’a ulaşma zamanı…

1

Burdur küçük bir şehir, malumunuz merkezi bir cadde var ve her şey onun etrafında kurulmuş. Özsarı Kebap’ta bu merkezi caddenin valilik binasına ve heykele yakın bölümünde yer alıyor. 3 ve 8 yaşlarındaki iki oğlum, kayınvalidem, eşim ve ben acıkmış bir şekilde dalıyoruz kebap salonuna. Giriş küçük ama sizi yanıltmasın, arkada daha büyük bir salonu var.

2

 En son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim: Ortadoğu ve Balkanların en hızlı garsonlarına ve servisine sahip. İnanılmaz… Eşim, Kayınvalidem ve ben Burdur Şiş kebabından sipariş ediyoruz. Çocuklar pide istiyorlar. Kısa bir çay ikramını takiben siparişlerimiz ve içeceklerimiz şapadanak geliyor. Garsonlar güler yüzlü ve yardımsever.

4

Burdur Şiş Kebap… Değişik bir lezzet ve değişik bir tat. Soruyorum nasıl yapılıyor, özelliği nedir diye. Hemen anlatıyorlar. Efendim bu şiş kebap özel olarak hazırlanan omurga kıymasından yapılıyormuş. Yine pişirme süresi çok önemliymiş. Etin keçi eti olup olmadığını sordum. % 100 dana eti dediler.

5

 Bizim şiş kebapları gören çocuklar dayanamadılar ve pideleri bir kenara bırakarak bizim kebaplara saldırdılar. Beğenmeyen çıkmadı. Pidelerin tadı güzeldi. Genelde çok pişer ve bazen yanık olurdu ama bunlar gayet kıvamında pişmişti.

7

Dükkân sahibi ile konuştuğumda peynirli pidenin de çok özel olduğunu öğreniyoruz. Mutlaka tadılması gereken bir lezzet olduğunu söyledi.. Peyniri özel olarak köylerden temin ediliyor ve tuzsuz bir peynir. Pide ile buluşması da gerçekten mükemmel.

6

 Salatası turplu mevsim salatasıydı. Temizlik, gerçekten 5 yıldız.

8

Son olarak tatlı istiyorum. Maalesef sadece kadayıf tatlısı var. Ama ne yalan söyleyeyim; ilk başta burun kıvıranlar benim tatlıyı benden çok yediler.

 Bu arada sohbet ediyoruz. 1982 yılına kadar düğün salonuymuş. Ondan sonra kebapçı yapmışlar. Uğramak isteyenler için çalışma saatleri çok önemli. Sabah 10:30 servis başlangıcı, 19:20 kapanış.

3Biz 19:20’yi görmedik ama inanılmaz bir hesap ödeyerek dükkandan gayet mutlu ayrıldık. 5 kişilik ailenin yediği, içtiği onca şeye rağmen toplamda 41 TL hesap ödedik.

 Burdur’dan ayrılırken karnımın da gözümün de doymasından ötürü oldukça mutluydum.

 Adres: Gazi Caddesi No:14 Burdur.

Tel: 248. 233 1608

Web: http://www.ozsari.com