Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizleri ASPAVA’nın doğduğu yere götüreceğim. 1963 yılında bugünkü yerinde ((Ulus Hükümet Cd. Tarhana Sk. (yeni adıyla Mahmut Atalay Sk.) No:1) Mahmut Atalay tarafından ASPAVA Şöhretler Pide ve Kebap Salonu adı ile kurulmuş.

Aspava, kısa bir sürede ünlenince Mahmut Atalay yetiştirdiği ustalar ile ortak şubeler açmaya başlamış ve bu şubeleri belli bir süre sonra ustalarına devretmiş. Böylece Aspava ismi yaygınlaşmaya başlamış.

Geçen haftaki yazımda sizlerle paylaştığım Aspava’nın ilk şubesi de bu şekilde oluşmuş.

Aspava ünlendikçe taklitleri başlamış ve bugün Ankara’da 100’ün üzerinde Aspava olduğu biliniyor.

IMG_2652

Aspava’nın kapısına gelince sol tarafta dar uzun açık alanı hemen göze çarpıyor. Kapıdan içeriye girince kasada oturan kişi size hoş geldiniz diyerek içeriye buyur ediyor. On basakla aşağıya inip, sol tarafa dönünce geniş bir salon ile karşılaşıyorsunuz.

IMG_2640

İçerisi oldukça renkli, diğer kebapçıların o soğuk görüntüsünden çok uzak. Oturup etrafı inceleyince farklı detaylar yakalıyorsunuz. Mesela, Aspava giydirmeli aydınlatmalara bayıldım.

IMG_2641

Mönü Aspava’nın tarihçesi ile başlıyor.

IMG_2627

Tüm yemeklerin içeriğinin hem Türkçe hem de İngilizce yazıldığı ve sunumunun yapıldığı bölümün ardından ise fiyat çizelgesi geliyor.

IMG_2630

Ben bir porsiyon döner istedim. Siparişimi verince hemen salata ve su servisi yapıldı.

IMG_2647

Salata mevsim yeşillikleri dışında patates ve turşu da içermekteydi. Biraz yağı azdı, yeşillikler tazeydi ama çok bir özelliği yoktu.

IMG_2651

Bir porsiyon döner ile birlikte ikram olarak fırında pişmiş kaşarlı mantar servis edildi. Mantar ikram edilmesi çok hoş olmuş, beğenerek yedim.

IMG_2635

Döner, pide üzerinde yanında pilav, iki parça domates ve biber ile servis edildi. İsterseniz yanında soğan servisi de mevcut. Döneri çok başarılı buldum. Benim için biraz tuzlu olması dışında lezzeti mükemmeldi.

IMG_2650

İki gün sonra bu defa pidesini tatmak adına bir defa daha Aspava’ya gittim. Kuşbaşılı kaşarlı pide istedim. Yanlış anlayıp sadece kuşbaşılı pide getirdiler, değiştirmelerini isteyince pek sıcak bakmadılar. Ben de pek üstüne düşmedim. Kuşbaşılı pidenin malzemesi boldu. Et iyi işlenmiş, içi güzel hazırlanmış ve taş fırında odun ateşince kurutulmadan pişirilmişti. Pidenin üzerinde kaşar olsaydı lezzet katmak yerine pidenin lezzetini gölgeleyebilecekti. O nedenle kaşar peynirsiz olmasına sevindim.

IMG_2639

Yemek üzerine çay servisi yapıldı. Çay demleme olmasına rağmen lezzetsizdi, bende hayal kırıklığı yarattı.

Döner 14 TL, pide 14 TL, ayran 2.5 TL. Benim için Aspava’nın doğduğu yerde yemek yemek ayrı bir keyif oldu. Genel olarak ortamdan ve yemeklerden memnum kaldım.

 Adres: Hükümet Cd. Mahmut Atalay Sk. No:1 Ulus, Ankara

Tel: 312. 310 4209