Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Aspava nedir? İlk nerede açılmıştır? Şubesi var mıdır? gibi sorulara cevap bulmak adına yaptığım araştırmaları giderek derinleştiriyorum. Bu yazımda Aspava’nın ilk şubesini sizlerle paylaşacağım.

Dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçimiz Mahmut Atalay 1964 yılında Ulus’ta  “Aspava Şöhretler Pide Kebap Salonu” adıyla lokantasını açtıktan sonra 1972 yılında Sanayi Caddesi’nde Ali Ödekbaş ile ortaklaşa  “Aspava Pide ve Kebap Salonu”nu açmış. Ali Bey’in oğlu Çetin Bey konuşmamız esnasında burasının Aspava’nın ilk şubesi olduğunu hala Mahmut Atalay adına kayıtlı telefonu kullandıklarını söyleyerek burasının ilk Aspava şubesi olduğunu teyit etmiş oldu.

IMG_2606

ASPAVA Pide ve Kebap Salonu, Sanayi Caddesi’nde yer alan Sanayi Han B Blok 1 katta hizmet veriyor.

IMG_2615

İçeriye girince Ulus’ta bulunan tipik kebapçılar ile aynı dekorasyona sahip olduğunu görüyorum. Fayans duvarlar, taş zemin, masa örtüsü üzerinde yer alan cam plaka… tek fark bir duvarın Güreş Milli Takımı sporcularının resimlerine ayrılmış olması.

IMG_2607

Mönü çorba, pide, ızgara ve kebap başlıklardan oluşuyor. Tatlı olarak tek tip kendi yapımları olan kadayıfı sunuyorlar.

IMG_2612

Mekân Aspava olunca döner yemek makbuldür diyerek bir porsiyon döner siparişi verdim. Pide yerine lavaş ile servis edilmesini istedim.

IMG_2617

Gittiğim saat itibariyle daha döner servis edilmeye başlamamıştı. Gazlı döner tezgâhında pişen döneri pilav ile servis ettiler. Döner et döner olarak hazırlanmış, iyi terbiye edilmiş, yağ ve tuz oranı iyi ayarlanmıştı. Döneri lezzetli buldum.

IMG_2622

Döner yanında servis edilen sıcak lavaş çok güzeldi.

IMG_2620

Masaya geçince biber, salata ve ezme servis edildi. Salata standarttı.

IMG_2621

Ezme, yeni hazırlanmıştı. Lezzeti, acısı ve kullanılan malzemelerin oranı iyi ayarlanmıştı.

IMG_2613

Taş fırını görünce dayanamadım bir lahmacun istedi. İki dakika içinde lahmacun seriş edildi. Lahmacunda kırmızı pul biber yerine isot kullandıklarını söylediler. İsotu İstanbul Baharat’tan alıyorlarmış. Bir bilgi olarak İstanbul Baharat 1954’ten beri hizmet vermekte olup, Ulus’ta en kaliteli ve en taze baharatı alacağınız yerdir.  Tekrar lahmacuna dönecek olursam, lahmacun incecikti, içi güzel hazırlanmıştı. İsotun kendine has lezzeti lahmacuna çok iyi geçmişti. Beğenerek yedim.

IMG_2616

Ardından kendilerinin günlük olarak hazırladıkları kadayıftan ikram ettiler. Üzeri fırınlanmış olan kadayıfın şerbeti tam karardı. Yerken damakta hoş bir lezzet bırakıyordu.

IMG_2623

Döner 11 TL, lahmacun 4 TL, Kadayıf 4 TL ve Ayran 1 TL. Güzel bir öğle yemeği için 20 TL ödedim. Taş fırında odun ateşinde yapılmış kıymalı pidesini bir dahaki sefere tatmayı düşünerek mekândan mutlu bir şekilde ayrıldım.

Adres: Sanayi Caddesi Sanayi Han B Blok No:23/35 Ulus – Ankara

Tel: 312. 311 8347