Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

Bir vesile ile Çorum’a gittiğimde öğle yemeğini II. Abdülhamit döneminde yapılan, bugün 125 yıllık olan ve 2012 yılında restore edilerek Çorum’a özgü yemeklerin sunulduğu bir mekân haline dönüştürülmüş Kâtipler Konağı’nda yemiştim.

IMG_8069

Yemekleri çok beğenmiştim. Yemekte Ankara’da bir şubeleri olduğunu da öğrenmiş ona göre notumu da almıştım.

IMG_8067

İlk fırsatta Kâtipler Konağı’nın Turan Güneş Bulvarı üzerindeki şubesine gittim. Ankara şubesi Konak ile kıyaslayınca oldukça küçük ve sade bir mekânda hizmet veriyor.

IMG_8066

Mönüsü oldukça geniş çatal aşı çorbası, Çorum mantısı, hingal, İskilip dolması, yahni,  has baklava, gül baklava ilk göze çarpanlar.

IMG_8072

Yemeğe çatal aşı çorbası ile başladım. Üzerine yağda yakılmış nane gezdirilerek servis edilen mercimek ve yarma ile hazırlanan çorba yanında peynirli dürüm ile servis edildi. Oldukça doyurucu olan çorba, yanında servis edilen peynirli dürüm ile çok güzel gitti.

IMG_8073

Çorba yanında kendi yapımları olan turşu ve ekmek servis edildi. Turşu sirkeye yapıldığı için kütür kütürdü. Erik, ayva ve çağla turşusu çok başarılıydı.

IMG_8076

Ekmek lezzetliydi sadece bir parça tatmak için aldım.

IMG_8086

Ardından içli köfte servis edildi. İçi doğru hazırlanmıştı, yerken parça cevizler ağızda çok iyi hissediliyordu. Dışı kalın değildi. Beğenerek yedim.

IMG_8078

Peşinden biri peynirli diğeri kıymalı olmak üzere iki parça sıcak su böreği servis edildi. Çorum’a özgü su böreği on bir katlı ve kıymalı olarak yapılıyormuş, sipariş üzerine peynirlisini de yapılıyormuş. Ben her ikisini de tatma şansını buldum.  Su börekleri alıştığımız su böreği lezzetinden uzaktı. Bana daha çok tepsi böreği gibi geldi.  

 Ana yemek olarak İskilip dolması tercih ettim. İskilip dolması Çorum’un İskilip ilçesinde yapılan 500 yıllık bir Osmanlı yemeğidir.

 Yemek, Çorum’un akçeltik denen pirinci kullanılarak yapılıyor. Pirinç önce kaynak su ile ıslatılıyor. Diğer yandan soğanlar ince ince kıyılıp tereyağında altın sarısı renk alıncaya kadar çevrilip ıslatılan pirince ilave oluyor. Pirinç bir ölçü su ile pişirildikten sonra büyük bir tepsiye alınarak soğumaya bırakılıyor. Soğuyan pirinç “ca” adı verilen pamuklu bez torbanın içine dolduruluyor.

IMG_8081

Bir tencerede kuzunun incik ve bel etleri tereyağında soğan ve karabiber ile çevriliyor. Biraz su ilave edilip kaynatılıyor. Aynı tencerenin içine bir “sacayak” yerleştirilip üzerine bir tepsi konuyor. Tepsinin içine pilav torbası yerleştiriliyor. Böylece, sacayağı sayesinde ca ile etin teması kesiliyor. Tencerenin kapağı yerleştirildikten sonra kenarı hamur ile sıvanıp bir çeşit düdüklü tencere ortamı yaratılıyor. Pirinçler alttaki et suyunun buharıyla kısık odun ateşinde 6-7 saat pişerek pilav haline geliyor. Aynı anda etlerde pişip ilik kıvamına geliyor. Daha sonra pilav tekrar büyük bir tepsiye boşaltıyor, etten 1 su ölçüsü su alıp üzerine gezdirerek pilavın demlenmesi sağlanıyor. Pilav üzerine et konarak servis ediliyor.

IMG_8079

Evet, bu meşakkatli yemek sonunda masamdaki yerini aldı. Tane tane ve tam kıvamında pişen pilavın lezzetine bayıldım. Etler lokum gibi pişmişti. Benim için etler biraz tuzluydu ama lezzeti güzeldi. Yemek, yanında hazmı kolaylaştırması için sirkeli cacık servis edildi. Bu yemeğin düğünler de sirke salatası ile servis edildiğini de belirtmek isterim. İskilip dolmasından büyük bir keyif aldığımı, ilk fırsatta bir daha yemeği arzu ettiğimi belirmek isterim.

IMG_8096

Yemek üzerine has baklava tercih ettim. Bu baklavanın özelliği düşük ısıda üzeri kızarmasın diye kâğıt örtülüp 4-5 saat pişirilmesi ve 40 kartlı oluşu. Arasına ceviz konularak hazırlanan baklava günlük olarak yapılıyor. Has baklava ev baklavası ayarındaydı. İri çekilmiş ceviz içi ile yerken ağızda dağılması baklavanın başarısını ortaya koymaya yetti.

 Çorba 4 TL, içli köfte 2,5 TL, su böreği 5 TL, İskilip dolması 17 TL ve has baklava 6 TL.

Çorum’da kuzunun incik kısmında hazırlanan ve odun ateşinde pişmiş yahni yemiştim. Muhteşem bir lezzetti kaçırmamanızı öneririm. Kâtipler Konağı’nın Ankara şubesi ilk açıldığında yahni ve İskilip dolması Çorum’dan geliyormuş ama artık Ankara’da kendileri yapmaya başlamışlar. Farkı ne derseniz Çorum’da yemekler odun ateşinde pişerken, Ankara’da gaz ocağında pişiyor bence bu lezzet kaybına yol açıyor. Böyle bir mekân her hâlükârda Ankara için bir kazanç.

 Şube Adres: Turan Güneş Bulvarı 48/B Yıldızevler – Ankara

Tel: 312. 441 1293

 Merkez Adres: Karakeçili Mh. Karakeçili  2. Sk. No:20 Çorum

Tel: 364.  224 9651