Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Her yörenin kendine has lezzetleri arasında hamur işleri önemli bir yer tutar. Hamur işleri genelde evlerde yapılır, o nedenle bu lezzetlere sokakta ulaşmak sabırla araştırmayı gerektirir.

Picture 033

Afyon’da bu yöresel hamur işlerine ulaşmak için bir araştırma yaptım ve bulunduğum bölgede bana Merve Katmer’i işaret ettiler. Tabii Merve Katmer dışında ara sokaklarda dolaşırken farklı mahalle fırınlarına da rastladım. Afyon’a has hamur işlerinden bükme,  katmer,  ağzı açık ve haşhaşlı ekmeği tatmayı başardım.

Picture 032

Bükme, haşhaş yağı ile elde açılan hamura, iç olarak mercimek ilave edilerek fırında pişirilmesi sonucu ortaya çıkan bir çeşit börek. Şansıma, gittiğimde bir tepsi fırından daha yeni çıkmıştı bükmeyi sıcak sıcak yiyebildim. Bükme yerken ağızda dağılıyordu, lezzeti güzeldi.

Picture 024

Her yörede rastladığımız katmer, Afyon’da haşhaşlı olarak karşıma çıktı. Sadesi de vardı ama ben haşhaşlısını tercih ettim. Haşhaşlı katmeri biraz ağır bulduğumu söylemek isterim.

Picture 028

Mercimekli ağzı açık, en basit tarifle bükmenin açık haliydi. Görüntü olarak çok hoştu.

Picture 030

Mercimekli dışında peynirli ve patatesli çeşitleri de mevcuttu. Ben mercimekli olanını tercih ettim. Bükmeye göre ağzı açık olduğu için malzemesini biraz az buldum.

IMG_7514

Haşhaşlı ekmeği daha önce ev yapımı olarak yemiştim. Onun ile kıyasladığımda biraz zayıf bulduğumu söylemek isterim.

IMG_7512

Afyon’dan geçerken farklı tatları keşfetmek adına bir fırında durup yolda çay eşliğinde yemek için birkaç çeşit hamur işi alınabilir.

Adres: Ambaryolu Cd. Enfiyecioğlu Zafer İşhanı Giriş Kat No:13/C – Afyon

Tel: 272. 216 5354