Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere bahsedeceğim Afyon’daki lezzet duraklarından bir tanesi de “Aşçı Bacaksız.

1636

Yağcıoğlu sülalesinden Mustafa, Meyhaneciler Sokağı’nda ilk dükkânını açtığında daha oğlu Ahmet Madenci (sonradan bu soyadını almışlar) doğmamıştı. Aşçı Mustafa ailenin ilk resmi kaydı olan oğlunun doğum yılını dükkânının açılış tarihi (1881) olarak kabul etmiş.

1647

Ahmet Madenci’nin boyu çok kısa olduğu için adı “Aşçı Bacaksız” kalmış. Bu ilk dükkânda köfte satıyorlarmış sonra mönüye Özbek pilavı ve tandır ilave olmuş. Bugün ise mönü tandır, pilav ve tatlıdan oluşuyor. Ahmet Madenci seferberlik ilan edilince askere gitmiş, döndüğünde dükkânı istimlak edildiği için 1938 yılında bugün hizmet veren dükkânı açmış. Ahmet Madenci 1948 yılında vefat edince 3 oğlundan ikisi (Mustafa ve Kadir) işlere devam etmiş.

1648

Mustafa’nın ayrılmasının ardından bir süre yalnız çalışan Kadir Madenci, 1984 yılında bugün işin başında olan oğlu Ahmet Madenci ile çalışmaya başlamış.

1649

Ahmet Bey ile saat 11’de dükkânda buluştuk. Bir yandan çay içip sohbet ederken diğer yandan Usta pilav yapmaya koyuldu. Babası Kadir Bey 1987 yılından itibaren koyunu Ahmet Ustaya seçtirirmiş. Kadir Usta, oğlu hangi koyunu getirirse getirsin mutlu olmazmış. Ahmet Usta bugün bu tandırın bu kadar sevilmesinde etin çok önemli olduğunu, babasından öğrendikleri ile bu dükkânın ayakta kaldığını söyledi.

1651

Koyunun 1- 2 yaş arasında olması gerektiğini, bir yaşından küçük koyun olursa etin kaynarken eriyip gideceğini söyledi. Koyunu kendisi seçtiğini, kesip bir gün eti dinlendirdikten sonra ertesi gün eti parçalayıp yağlı ve yağsız kısımlarını eşleştirip 200 gr.lık porsiyonlar haline getirdiğini ve belli bir sırada tencereye dizip 4-5 saat pişirdiğini ilave etti.

Tencerede kendi yağı içinde o gün dinlenen etler, ertesi gün ısıtılarak müşteriye servis ediliyor, yani benim tatmayı beklediğim tandır evvelki gün kesilen koyunun işlenmesi ile ortaya çıkmıştı.

1653

Pilav hazır olduktan sonra Ahmet Usta o günün ilk servisini bana yapmak üzere hazırlıklara başladı. Önce pideyi ısıttı.

1840

Pidenin yarısını tabağa dizip üzerine eti yerleştirdi.

1842

Pidenin kalan yarısını ise tenceredeki yağın içine çok fazla yağ çekip şişmesin diye hızlı bir şekilde daldırıp çıkarıp etin üzerini kapatacak şekilde yerleştirdi.

1852

Tandırın yanına pilav koyup son olarak kepçe ile tandırın yağından şöyle bir gezdirip, bir baş soğan ve bir çatal ile servisini tamamladı.

1855

Dükkânda altı adet masa bulunuyor. Bunların 3 tanesi 1881’den, diğer üç tanesi ise 1938’den beri orada bulunuyor. Tarihi mekânda, tarihi masa ve sandalyelerde büyük bir heyecan ile tandırı tatmak için üzerindeki pideleri teker teker kaldırdım.

1857

Et ilik gibi pişmişti. Yağı tuzu her şeyi tam karardı. Lezzete o kadar kendimi kaptırmıştım ki tandır bitince kendime geldim. Ne zaman yediğimi anlayamadım. Abartmıyorum 4 porsiyon yerdim herhalde. Pideler de çok başarılıydı. Benim açımdan oldukça keyifli bir yemek oldu.

Böyle keyifli bir yemek üzerine bir şey yemek- içmek adetim değildir ama Ahmet Usta ekmek kadayıfı ikram etmek isteyince tamam dedim.

1657

Manda kaymaklı ekmek kadayıfı da oldukça güzeldi. Şerbeti tam karardı, kaymak başarılıydı. Sonuç iyiydi.

Ahmet Usta her gün dükkânını saat 11’de açıyor. Sadece bir koyundan (bir tencere) hazırladığı tandırı bitirince (genelde saat 14.30 gibi) dükkânını kapıyor.

Adres: Karaman Mh. Yeni Saraçlar Çarşısı No:6 – Afyon

Tel: 272. 215 2097

Advertisements