Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere Manisa-Salihli şehir merkezinde uzun yıllardır hizmet veren Cemal Usta Odun Köfte Salonu’ndan bahsedeceğim. Ankara’dan İzmir’e giderken yol üstü lezzet durakları arasında burasını seçmenin asıl nedeni Salihlili arkadaşımın odun köfte yiyeceksen Cemal Usta’da yiyeceksin demesidir.

Picture 038

Salihli deyince ilk akla gelen kirazı olsa gerek. Odun köfte de Salihli’nin ayrı bir lezzeti. Meşe odununda yapılan köfteyi merak ederek Cemal Usta’nın köfte salonun yolunu tuttum. Cemal Usta bir yıl önce vefat etmiş, işleri oğlu Coşkun Bey devir almış. Ocağın başında Kemal Usta ile sohbete koyulduk. Kendisi otuz yıldır bu işin içindeymiş. Bir ara İstanbul’da yine odun köfte üzerine çalışmış sonra Salihli’ye geri dönmüş.

Picture 036

Odun köfte kuzunun kaburga ve ön kolundan çekilen kıymaya tuz ve biraz un katılarak hazırlanıyormuş. Un ilave etmelerinin sebebi etin şişe yapışmasını sağlamak içinmiş. Ustam o kadar seri bir şekilde şişe köfteyi dizdi ki fotoğraf çekerken zorlandım.

IMG_7484

Etin rengine bakar mısınız, kuzu olduğu nasıl da belli. Ustam şişleri hazırladıktan sonra mangalın başına geçti.

IMG_7491

Mangalda köşede bir meşe kütüğü duruyordu. Ustam köfteleri koyduktan sonra ateşi yellemeye başladı. Alev alan meşe kütüğü ve canlanan ateş üzerinde köfteler pişmeye başladı.

IMG_7495

Ustam köfteler pişene kadar ateşi yellemeye devam etti. Ateşi yellemesinin sebebini meşe odununun lezzetinin köfteye geçerken odun küllerinin köfteye yapışmasını engellemek olduğunu söyledi. İşte o an neden odun köfte dendiğini görmüş ve anlamış oldum.

IMG_7503

Beş dakika içinde köfteler hazır oldu. Ustam köfteleri şişten tabağa çekti.

IMG_7507

Yanına kimyon ve pul biber ilave ederek servis etti.

IMG_7510

Ayrıca közlenmiş domates-biber, yoğurt, soğan ve maydanoza ile revani masadaki yerlerini aldılar. Köftenin lezzeti mükemmeldi, mangalda kurumadan pişmişti, içi sulu suluydu, meşe odununun aroması ete çok güzel geçmişti. Yanında sunulan yoğurt lezzetliydi. Köftenin yanında çok güzel gitti.

Tatlı olarak ikram edilen revaniyi kendileri köy yumurtası ile yapıyormuş zaten revani kendisini renginden belli ediyordu. Tatlı olarak bana çok hitap etmediğinden es geçtim. Köfte 10 TL, yoğurt 5 TL, revani 5 TL. ayrıca çorba servisi de mevcut 5 TL. Başka şubeleri yok.

Adres: Orhaniye Cd. No:16 Salihli – Manisa

Tel: 236. 713 2937