Tags

, , , , , ,

Editör: Bu postu hazırlayan Akın BEĞEN’e güzel yazısı için teşekkür ediyorum.

 Ankara’nın Demetevler’i çok farklı kültürlerin birleştiği farklı semttir. Bu semti bilenler 40 yıllık Merkez Lokantası haricinde fazla bir seçeneklerinin olmadığını bilirler. Faklı ve güzel bir restoran için hep uzağa gitmeleri gerekir.

Picture 161

 Sıcak bir Ağustos akşamı Demetevler’de gezerken ve zil çalan midemin baskılarına direnmeye çalışırken gördüm Muhsin Ağa’yı. Küçük bir dükkân, ilk göze batan şey müthiş temizliği. Tertemiz masalar, tertemiz bir dükkân, sadece bayanlardan oluşan temiz beyaz önlüklü, sıcakkanlı, güler yüzlü personel…

Picture 159

 Menüde kahvaltı çeşitleri, çorba, erişte, melemen, gözleme, kete, yaprak sarma, kadayıf dolması, baklava, sütlaç ve en önemlisi mantı var.

Picture 195

 Kahvaltı hizmeti, bildiğimiz klasik kahvaltı tabağı ile beraber isteğe bağlı olarak sahanda sucuklu/peynirli/pastırmalı yumurta ile sunulmakta.

Picture 158

Ve esas yemek: Mantı!

Picture 176

 Mantısı gerçekten muhteşem her şeyden önce lezzetli ve doyurucu. Sorduğumuzda unundan yufka üretimine, mantının hazırlanma safhalarına kadar her şeyin organik olduğunu ve büyük bir titizlik içinde yapıldığını anlattılar.

Picture 186

 Yemek ve kahvaltı haricinde kendi imalatları börek, cezerye ve lokumları da vitrinde sergilemekteler. Kete’nin içinde ceviz ve kavrulmuş un var. Ağızlara layık.

Picture 179

 Mantı 10TL, yarım porsiyon 6,5 TL, kete tanesi 2,5 TL.  Yolu Demetevler’den geçip midesine söz geçiremeyenler için tavsiye olunur.

 Adres 361. Cd. No:13/A (Vatan Caddesi köşesi) Demetevler Yenimahalle

 Tel: 312. 332 5899

Muhsin Ağa Demetevler’deki Yorgancıoğlu Yufka’nın bir işletmesi. O da 357. Cd. üzerinde yer alıyor. Tel: 312. 332 5850