Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Tavacı Recep Usta, Diyarbakır’da kuruluyor. Kaburga dolması, gerdan haşlama ve saç tava olmak üzere birçok lezzeti başarı ile sunan işletme, 2002 yılında ilk şubesini Ankara’ya açıyor.

Picture 007

Bu ilk şube Reşit Galip üzerinde Küçükesat Merkez Camii’nin yanında açıldı. O yıllarda Recep Usta’ya çok giderdik. Keyifli bir bahçesi olan küçük bir mekânda çok lezzetli yemekler sunardı. Koyun yoğurdundan yapılan ayran ile kaburga dolmasının lezzetini asla unutamam.

Picture 027

Uzun bir aradan sonra Ramazan ayında iftar için Recep Usta’nın Parkvadi’deki yerine gittik.

Fiks mönü üzerinde servis aldık. Masamıza geçtiğimizde iftariyelik ve çiğ köfte çoktan masadaki yerlerini almıştı. İki kişilik hazırlanan iftariyelik iki hurma ve altı zeytinden oluşuyordu. İçerik ve görüntü olarak beni hiç mutlu etmedi.

Picture 003

Çiğ köfte kişi başı iki adet olacak şekilde servis edilmişti. Lezzeti beklentimin altında kaldı. Tabii yapılır yapılmaz yemediğimiz için lezzet kaybı olması kaçınılmazdı.

Picture 002

Masada iftarı beklerken ayran, cevizli bostane salatası ve mevsim salatası servis edildi. Ayran koyun yoğurdundan yapılmıştı ve bol köpüklü olarak servis edildi.

Picture 013

Koyun yoğurduna bayılırım kendine has kokusu ve lezzeti ile her zaman beni kendine çekmiştir.

Picture 012

Cevizli bostane salatası tam bir kaşık salatasıydı, cevizi, nar ekşisi ile eksiz olarak hazırlanmıştı çok lezzetliydi.

Picture 004

Mevsim salatası iftardan hemen önce servis edildi. Nar ekşisi ile servis edilen salatanın lezzeti iyiydi ve yeşillikleri tazeydi.

Picture 009

Çorba olarak süzme yeşil mercimek çorbası servis edildi. Çorbanın kıvamı iyiydi, lezzeti yerindeydi.

Çorbanın ardından ekşili kuru patlıcan dolma ve içli köfte servis edildi. Kuru dolmanın ekşi tamdı, çok güzel pişirilmişti. Yerken damakta hem kuzu etinin lezzeti hem de dolmanın lezzeti bir bütün olarak hissediliyordu.

Picture 018

Haşlanmış içli köfte de çok başarılıydı. Sıcak sıcak servis edilmişti. İçi oldukça lezzetliydi.

Picture 024

Ana yemek olarak saç tava ve kaburga dolması istedik. Kalabalık olması nedeniyle biraz beklemek zorunda kaldık. Saç tava Diyarbakır’da yetiştirilen kuzu etinden hazırlanmıştı. Biraz acısı fazlaydı ama yumuşak kuzu eti, sıcak pide ve mis gibi ayran ile yemeğe doyamadım.

Picture 021

Kaburga dolması yanımızdaki boş masada etleri kaburgadan ayrılıp pilav ile karıştırılıp servis edildi. Resimde gördüğünüz kaburga dolması iki kişilik, bana göre dört kişi rahatlıkla doyabilir. Kuzunun yumuşak ve lezzetli yerinden gelen et ve pilavın muhteşem birleşmesi sonucu ağır ama bir o kadar lezzetli bir yemek ortaya çıkmıştı.

Picture 030

Üzerine güllaç, irmik helvası ve baklavadan oluşan tatlı tabağı servis edildi. Tatlıların her biri başarılıydı. İrmik helvası çok lezzetliydi.  Baklava kıyır kıyırdı, yerken ağızda dağılıyordu, iri çekilmiş ceviz içi ile ortaya başarılı bir baklava çıkmıştı.

Geniş iç mekân ve yay şeklindeki terası ile grup yemeklerine de uygun olduğunu söylemek isterim. İftar mönüsü 55 TL idi. Genel olarak yemekten memnun kaldım, fazlasıyla doyduk.

Adres: Dikmen Vadisi Hoşdere Girişi 5. Kapı Çankaya / ANKARA

Tel: 312. 442 2945

Web: http://tavacirecepusta.com/