Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Afyon’un merkezinde 1922 yılında kurulup günümüze kadar başarı ile gelen bu işletmenin kurucusu Salim Efendi ve işletmenin ilk ismi ise Zümrüt imiş. 1934 yılında Atatürk’ün Afyon’a gelince, dönemin valisi Ahmet Evrendilek yapılan ağırlamada yemekleri Salim Usta’ya hazırlatmış. Atatürk bağ evinin bahçesinde kurulan masayı çok beğenmiş. Ertesi gün Salim Usta’nın şehirdeki küçük lokantalarına ziyarete gitmiş. Atatürk lokantanın ismini “Lokantanın adını da bahtı ve önü açık anlamına gelen ikbal koy” demiş. İşte o zamandan bu zamana İkbal Lokantası adını başarıyla taşıyor.

Picture 010

Bugün İkbal’in, biri Kütahya yolu üstünde dev bir tesis, diğeri ise Uzun Çarşı’daki tarihi lokanta olmak üzere Afyonda iki şubesi var. 1945 yılında açılan bu lokanta aynı zamanda aynalı lokanta olarak da biliniyor. Bu mekânın duvarlarını iki büyük ayna süslüyor. Bu taş aynalar bir zamanlar İstanbul’da Yıldız Sarayı’ndaymış. Yapılan bir açık artırmada Salim Pancar, onları satın alıp Afyon’daki dükkânına astırmış.  Ayrıca, duvarlarda asılı olan iki ipek Osmanlı halıları ise birer şaheser. İpek halılardan birisinin üzerinde Osmanlı’nın ilk pulu işlenmiş.

IMG_7461

Kapıdan içeri girince yüksek tavanlı ferah bir mekâna giriliyor. Masalardaki beyaz masa örtüleri hemen dikkati çekiyor. İleride solda yemeklerin servis edildiği camekânlı kısım, sağda ise camlı buzdolabının içerisinde kahvaltılıklar, ekmek kadayıfı, manda kaymağı ve meşrubatlar yer alıyor.

IMG_7468

Masama geçtikten sonra mönüyü incelemeye başladım. Dana tandır, tas kebap, dana rosto, et sote, patlıcan kebap, salçalı köfte…şeklinde devam ediyordu. Tüm bu yemekleri görünce aklım başımdan gitti, garsona hepsini tatmak istiyorum dediğimde ben size “aşçı tabağı” hazırlatayım dedi.

Picture 008

Meğer “aşçı tabağı” tüm yemeklerden tadımlık olarak hazırlanan bir tabakmış. Bu fikre bayıldım. Heyecan içerisinde tabağımın gelmesini beklemeye başladım. Bu yemekler ile yoğurt iyi gider diye düşündüğüm için bir de yoğurt siparişi verdim.

IMG_7464

Hemen yoğurdum geldi. Uzun zamandır bu kadar lezzetli bir yoğurt yememiştim. Neredeyse yemeğim gelmeden yoğurdumu bitirecektim.

Picture 012

Aşçı tabağı tam bir şaheserdi. Arkama yaslanıp şöyle bir tabaktaki yemekleri inceledikten sonra tadıma geçtim. Etli nohut yemeği muhteşemdi, tas kebabı, çoban kavurma, dana rosto, etli yeşil fasulye, piliç sote, dana tandır hepsi harikaydı. Bir tek Tire köfte bana ağır geldi. Ben bu “Aşçı tabağı”na bayıldım arkadaş.

Picture 014

Normal şartlarda bu yemek üzerine başka bir şey yemez, sade bir Türk kahvesi ile yemeği noktalardım ama Türkiye’nin en iyi tatlıcıları arasında yer alan İkbal’de olunca manda kaymaklı bir ekmek kadayıfı yemek farz oldu.

IMG_7478

Yarım porsiyon bol kaymaklı bir ekmek kadayıfı istedim. Öğrendiğim kadarıyla artık saf manda sütünden yapılan kaymak bulmak çok zormuş. Genelde kaymaklar manda-inek karışımı oluyormuş. Gelelim tadıma, ekmek kadayıfı tam benim sevdiğim gibi çok hafifti. Manda kaymağı ile uyumu ve damakta bıraktığı lezzet mükemmeldi.

Yemekten çok keyif aldığımı söylemek isterim. Tattığım tüm yemeklerin malzemesi özenle seçilmiş ve işlenmişti. Hepsi olması gereken şekilde geleneksel usullere sadık kalınarak hazırlanmıştı. Benim favorim çoban kavurma oldu. Aşcı tabağı 23 TL, manda kaymaklı ekmek kadayıfı 8TL, et yemekleri 18-23 TL ve tavuk yemekleri 16 TL.

Adres: Uzun Çarşı No:21

Tel: 372. 215 1205

Web: http://www.ikbal.com/

Advertisements