Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Genel olarak yaz tatiline çıktığımızda yolda fazla oyalanmadan varmak istediğimiz noktaya hızla gitmek isteriz. Durum böyle olunca yol üstü lezzet duraklarını kaçırmış oluruz. Ankara’dan yola çıkıp kaç defa Afyon’dan geçtiğimi hatırlamıyorum ama şunun çok net hatırlıyorum Afyon’un içinde hiç zaman geçirmedim. Bu sefer ki yolculuğumda Afyon’un içinde zaman geçirip bu şehri yaşamak istedim. İyi ki de öyle yapmışım.

Picture 002

Bugün sizlere bahsedeceğim lokanta 1973 yılında kurulmuş. Mehmet ve Yusuf Çınar kardeşler mesleği babalarından devir almışlar, uzmanlık alanları köfte ve ekmek kadayıfı.

Picture 003

Lokanta oldukça küçük, sol tarafta mangal ve tezgâh yer alıyor. İçeride beş masa var. Duvarda aynalar ve bakır tabaklar ile dekorasyon tamamlanmış.

Picture 001

Masama geçmeden şöyle bir tezgâha göz attım tencerede mercimek ve işkembe çorbalarını görünce işkembe çorbasının tatmak istedim. Güne, sabah 8 gibi dükkânını açmaya gelen esnafa çorba servisi yaparak başlıyorlarmış, bu servis öğle vaktine kadar devam ediyormuş. Çorbam gelince üzerine sarımsaklı sirke gezdirdim ve biraz pul biber ilave ettim. Çorbanın terbiyesi iyiydi, lezzeti güzeldi ama yine de standarttın ötesine geçemedi.

IMG_7437

Gelelim köfteye, dana but, önkol ve kaburga belli oranlarda tek çekilip, tuz, karabiber, pul biber ve biraz irmik (irmik kıvam arttırıcı olarak devreye giriyor) ile yoğruluyor.

IMG_7447

Köfteler mangalda pişerken yanında biber közleniyor ve pide ısıtılıyor.

IMG_7449

Isınan pideler doğranarak bir tabağa alınıyor. Üzerine et suyu dökülüp fazlası süzdürülüyor.

IMG_7450

Sonra üzerine yoğurt ilave ediliyor. Ardından kendi yapımları olan sos ilave ediliyor.

IMG_7451

Mangalda pişmiş köfteler pide üzerine dizilip, en son hepsinin üzerine tereyağı gezdiriliyor.

IMG_7452

Yanına közlenmiş biber, yeşillik ve domates ilave edilerek servis ediliyor.

IMG_7454

Ben yarım porsiyon köfte istedim. Tam porsiyonda 6 köfte, yarım porsiyonda 4 köfte oluyormuş. Köfteler tam kıvamında pişmişti. Lezzeti çok güzeldi. Bu lezzet etin kalitesi ve kıymanın yağ oranı ile ilgi. Köfte yerken ağızda dağılıyordu.  İşin içine yoğurt ve tereyağı da girince ortaya başarılı bir ürün çıkmıştı. Beğenerek yedim.

Nur Lokantası’nın ekmek kadayıfı da meşhur olduğu için onu da tatmam gerekiyordu. Yarım porsiyon manda kaymaklı ekmek kadayıfı istedim. Mehmet Bey ekmek kadayıfının İstanbul’dan geldiğini söyledi. En iyi ekmek kadayıfını İstanbul’da bir firma yapıyormuş. Ben bunu duyunca çok şaşırdım. Nedense hep Afyon’da yapıldığını düşünüyordum. Kadayıfın şerbeti Afyon Şeker Fabrikası’nda şeker pancarından yapılan şekerden hazırlanıyormuş.

IMG_7460

Yarım porsiyon ekmek kadayıfı üzerinde manda kaymağı ile geldi. Eski zamanlara göre manda sayısı çok azaldığı için manda sütü ve kaymağı bulmak oldukça zor oluyormuş. Bazı manda kaymakları ise manda ve inek karışımı oluyormuş. Aşağıda ki resimde manda kaymağını görüyorsunuz.

Picture 007

Ekmek kadayıfının şerbeti eskiden çok ağdalı olurdu. Kadayıfı tepsiden neredeyse sökercesine çıkartırdınız ve şerbeti o kadar şekerli olurdu ki yerken genziniz yanardı. Artık ekmek kadayıfını o kadar ağdalı yapmıyorlar. Bu ekmek kadayıfı eskiye nazaran daha az şekerli olmasına rağmen yine de oldukça tatlıydı. Üzerindeki manda kaymağı ile yenilince tadı ancak hafifliyordu. Benim için fazla tatlı olsa da yine de başarılı bulduğumu söylemek isterim.

IMG_7457

Tam bir esnaf lokantası olan Nur Lokantasındaki yemekten memnun kaldığımı söylemek isterim. Köfteyi oldukça başarılı buldum. Manda kaymaklı ekmek kadayıfı da tatlı severleri memnun edecek cinstendi. İşkembe çorbası 5 TL, köfte 12 TL, kaymaklı ekmek kadayıfı 8 TL.

Adres: Uzun Çarşı Saraçlar Geçidi No:13 Afyon

Tel: 0 272 215 3335