Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Konya lezzet durakları arasında bu sefer ki durağımız By Çorba oldu. Burası aslında Babamın keşfettiği bir yer. Ben de Babamın met etmesi üzerine gittim ve denedim.

Picture 040

By Çorba’nın sahibi Memiş Taş, yıllarca Antalya’da çorba üzerine çalıştıktan sonra memleketi olan Konya’ya dönmüş ve bir çorbacı açmış. Konya geçmişi birkaç yıl ama lezzeti yılların tecrübesinin eseri.

Mönüsünde mercimek, arabaşı, tavuk, işkembe, tuzlama,kelle paça, beyin, dil, damar, çürük, kokteyl olamak üzere bir çok çeşit çorba mevcut.

Picture 048

Ben damar tercih ettim. Tuzlama demek işkembenin iri kıyılmışı demek. Damar demek işkembenin en makbul yeri, kalın yerinden yapılan çorba demek.  Hemen içeri girip hazırlanışını izlemeye başladım. Memiş Usta önce buzdolabında bir parça işkembe aldı ve ve onu doğradı. İşkembenin en kalın yeri ve iri doğranmış bu parçalar ağzımı sulandırmaya yetti.

Picture 043

Tabii dolaptan çıkmış damar parçaları soğuktu. Onları ısıtmak ve çorba haline getirmek gerekiyordu. Tencerede kaynatılan terbiyeli paça suyu süzgeçe alınan damar üzerinden 4-5 kez dökülerek ısıtıldı. Ardından tavaya bir parça tereyağı alındı üzerine bir parça toz kırmızı biber ilave edilerek ısıtılmaya başladı. Benim masaya geçmem gerektiği söylendi. Ben de büyük bir heyecan içinde masamdaki yerimi aldım.

Picture 044

Damar çorbam masaya geldikten sonra üzerine tereyağı gezdirildi. Sirkeli sarımsak ilave edildi.  İlk yudumu aldım. Mım muhteşem bir lezzet. Damar tam ağzıma layık iri iri parçalar çok lezzetliydi. Çorbanın terbiyesi çok başarılıydı. Tereyağı çok yakışmıştı. Afiyetle içtik.

Picture 045

Çorba ile beraber ekmek ve roka servis edildi. Ben çorbaya konsantre olduğum için onlara es geçtim. Damar doğru tercihti.

Picture 047

Damar 8 TL., Tuzlama 6 TL., İşkembe 5 TL., Kelle Paça 7 TL., Beyin 7 TL., Arabaşı 5 TL. Çorba severlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir mekan.

Adres: Babalık Mh. Yahya Çavuş Cd. No: 1/A-B – Konya

Tel: 332. 322 9062