Tags

, , , ,

“Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin” dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçimiz Mahmut Atalay 1964 yılında Ulus Hükümet Cd. Tarhana Sk. No:1 “Aspava Şöhretler Pide Kebap Salonu” adıyla lokantasını açarken bir gün bu kadar ünleneceğini ve bugün Ankara’da farklı ön isimler ile yüze yakın Aspava olacağını her halde hiç düşünmemiştir.

IMG_0541

Benim bugün sizlere bahsedeceğim yer ise 1986 hizmet vermeye başlayan Özçelik Aspava olacak.

Özçelik Aspava ile tanışmam ve yoğun olarak gittiğim dönem üniversite yıllarıma (1991-1995) dayanır. Doksanlı yıllar benim öğrencilik yıllarıma ve ilk işe giriş dönemime rastladığı için hatıralarımda ayrı bir yere sahiptir. Bu nedenle, Özçelik Aspava da geçen anılarım o yıllara dayandığı için diğer Aspavalara kıyasla farklı bir yere sahiptir.

Uzun bir aradan sonra tadım yapmak amacıyla Özçelik Aspava’ya gittik. Masamıza geçtikten sonra mönüye bakmaya gerek duymadan hemen siparişimizi verdik.

Soslu dürümümüz gelene kadar masamıza işletmenin ikramı olan cacık, salata ve soslu kızarmış patates geldi.

IMG_0530

Salata mısır, domates, salatalık, turp, roka, çilek ve havuçtan oluşan nar ekşili bir salataydı. Tüm malzemeler tazeydi, çileği salataya çok yakıştırdım. Salatanın sosu başarılıydı, salatayı beğenerek yedik.

IMG_0534

Cacık lezzetliydi fakat eskiden beri bana hep fazla sulu gelir. Ben daha kıvamlı bir cacık seviyorum.

IMG_0531

Patates kızartması bir Aspava klasiği olarak üzeri soslu geldi. Döneri beklerken atıştırmalık olarak birkaç tane aldım. Cacıkla ve salatayla fena gitmedi.

IMG_0536

Sonunda soslu dürüm döner masadaki yerini aldı. 5 dakika içinde dürümleri yemiş kendimi boş tabağa bakar buldum. Hemen bir porsiyon daha ilave istedim. İki dakika içinde dürümler gelince mutluluğum daim oldu. Ben bu Özçelik Aspava’nın lavaşını çok beğeniyorum. Lavaş kalın değil, hamuru lezzetli. Lavaş dürüm döner halindeyken ısırdığınız zaman kolay ısırılabiliyor ve kolay çiğnenebiliyor, insanı tıkamıyor.

IMG_0539

Dönerin eti lezzetliydi, tuz oranı iyi ayarlanmıştı. Geçmişte bazen tuzlu olduğunu hatırlıyorum ama cacık ile dengelenebiliyor. Dürümün içindeki döner bana hep az geliyor, hep daha yoğun dönerli bir dürüm hayal ediyorum.

IMG_0537

Yemeğimizin ardından dondurmalı irmik helvamız geldi. Her ikisini de beğenerek yedik. 90’lı yıllarda Aspava klasiği yemek sonrası çay ve sigaraydı. İyi ki sigara yasağı gelmiş. Kapanış için dondurmalı helva pek şık olmuş.

Özçelik Aspava’dan çıktık arkama şöyle bir baktım, geçmişte olduğu gibi 20 yıl sonra gene mutlu bir şeklide ayrılmış olmak beni çok keyiflendirdi.

Dürüm döner 14 TL. Salata, cacık, patates kızartması, dondurmalı helva ve çay ikramları. Daha ne olsun J

Adres: Belligün Cd. No:10 (Hassas Yanı) Küçükesat  – Ankara
Tel: 312 436 7202