Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Cupcake üzerine ilk yazdığım yazı 2011 yılında Washington’da gittiğim Sprinkles Cupcakes hakkındaydı. O dönemki gündemi macaron ve cupcake savaşını hangisi kazanacak tartışması oluşturuyordu. Ben hiç o tartışmaya taraf olmadan yazımı yazmıştım.

Belki de bir ayağımız Avrupa’da olduğu için Ankara’ya önce macaron geldi ve büyük bir beğeni topladı. Bugün butik macaron dükkânları dışında hemen hemen her pastanede macaron bulur olduk. Bu yazımda Ankara’da açılmış bir cupcake dükkânından bahsedeceğim için büyük bir mutluluk yaşıyorum. İki yılda ne oldu derseniz macaron ve cupcake kendi kulvarlarında başarıyla ilerlemeye devam ettiler. Bir savaş yaşanmadı ve dolayısıyla kazan ve kaybeden olmadı. Hem macarondan hem de cupcaketen keyif alıyorum. İyi ki bu lezzetler var.

Picture 216

Very Cupcake, uzun yıllar yurt dışında pastacılık üzerine çalışmış bir annenin, Türkiye’de catering alanında çalışan kızının bir araya gelerek ailenin diğer bireylerinin de onlara verdiği destek ile 14 Şubat 2013 yılında hayata geçirdikleri bir işletme.

Picture 218

Benim için butik bir cupcake dükkânına girmek çok büyüleyiciydi. Sade ama bir o kadar da başarılı bir dekorasyon. Renkler çok başarılı seçilmiş, insana huzur veriyor. Her yerde cupcakeler var ama asla gözü yormuyor.

16 çeşit cupcake vitrinde yer alıyordu. Her gün o güne özel farklı bir çeşit cupcake yapılıyormuş. Böylece her gün aynı 16 çeşit cupcake vitrine çıkmamış oluyor. Very cupcake’in bir başka özelliği de her bir cupcake için farklı bir cupcake hamuru hazırlamaları. Genelde cupcake dükkânlarında kakaolu ve vanilyalı olmak üzere iki çeşit hamur kullanılarak kek yaparlar. Değişen üzerindeki frosting dediğimiz kremasıdır.

Very cupcake meyveli cupcakelerinde olabildiğince taze meyve kullanmaya çalışıyor. Meyveyi sadece frostingte değil hamurunda da kullanıyorlar.

Picture 031

Red velvet cupcake ile tadıma başlıyorum. Red velvet ((kırmızı kadife) kek bence çok özel bir kek. Rengi dışında aslında ıslaklığı, hafifliği ve gözenekli yapısı önemlidir. Kırmızı kadife kek, üzerine cream cheese frosting veya buttercream frosting konarak servis edilir. Very cupcake en çok kırmızı kadife cupcakelerinin meşhur olduğunu, müşterilerinin daha çok bu cupcake tercih ettikleri söyledi. Ben de kırmızı kadife cupcakei çok beğendim kek dışında frostingi de çok başarılıydı.

Picture 059

Ardından Black and White cupcake tattım. Kek piştikten sonra ortasına şırınga ile sıvı çikolata enjekte edilmiş, bu kek cupcakeler arasında en ağır, en tatlı cupcake olarak bana anlatıldı. Üzerindeki frosting kekin tatlılığını dengelemek adına oldukça hafifti. Keki anlatılanın aksine oldukça hafif buldum. Orta kısmındaki sıvı çikolatanın keke verdiği ıslaklık çok başarılıydı.

Picture 054

Sonra cheesecake cupcake tattım. Benim favorim bu cupcake oldu. Cheesecake çok severim ve bu cheesecake çok başarılıydı. Üzerindeki frosting ile uyumu güzeldi. Tadı damağımda kaldı.

Picture 041

After Eight Cupcake görüntü olarak çok hoştu. Frostingin ortasından saplanmış bir after eight çikolata ve açık yeşil frostingin çikolatalı kek üzerindeki duruşu mükemmeldi. Cupcake güzeldi ama cheesecake üzerine yediğim için ben de beklediğim etkiyi yaratmadı.

Picture 048

Elma-Tarçın ve Karamelli cupcake ile devam ettim. Keki çok lezzetliydi. Elma ve tarçının uyumu çok başarılıydı. Birbirlerinin lezzetini baskılamıyorlardı. Frostingi hafif ve kek iyi uyumu harikaydı.

Picture 052

Vanilyalı cupcake çok hoş hazırlanmıştı. Görselliğine bayıldım.

Picture 033

Very cupcake ayrıca cupcake kitleri de satıyor. Aşağıdaki resimde yer alan cupcakeleri yapabiliyorsunuz.

Picture 056

Ayrıca düğünler için hazırladıkları cupcakeler

Picture 036

Yaş günleri için hazırladıkları cupcakeler de mevcut.

Picture 037

Bir cupcake 6.5 TL, 6’lı kutu 35 TL ve 12’li kutu 65 TL. Cupcake severlerin mutlaka uğraması gereken bir mekan.

Adres: Tunalı Hilmi Cd. Buğday Sk. 6/F Çankaya – Ankara

Tel: 312. 466 3322

Web: www.verycupcake.com