Tags

,

Değerli Dostlar,

Bugün sizlere genç bir girişimcinin yaklaşık iki ay önce açtığı pizzacıdan bahsedeceğim. Kendisi okullu ama aynı zamanda bu işin mutfağına da hâkim yaratıcı birisi.

Picture 231

Okuldan mezun olduktan sonra İtalya’ya gidip Kuzey İtalya mutfağı üzerine eğitim almış. Ankara’ya dönünce temelde paket servis yapacağı bir pizzacı açmaya karar vermiş. O nedenle küçük bir dükkânda işe başlamış.

Picture 226

Dükkânın yarısı mutfak, içeride iki masa ve kapı önünde de üç masa mevcut. Oldukça sade döşenmiş. Dekorasyon henüz tam anlamıyla bitmemiş. Kendisi “Kuru biber ve patlıcanlar gelince tamam olacak” diyor.

Picture 223

Pizza tadımına klasik grubunda yer alan 4 Formaggi ile başladık. Ustamız hamuru açıp üzerine sosunu yaydı.

Picture 064

4 çeşit peyniri (mozzarella, fontina, beyaz peynir ve rokfor) özenle yerleştirdi. Biz acaba parmesan da koysak nasıl olur diyerek bir beşinci peyniri ilave ettik.

Picture 068

Küçük boy pizzamız elektrikli fırında pişip servis edildi. İlk günden beri pizzanın hamurunu nasıl daha iyi yapabiliriz diye denemelerde bulunuyorlarmış. İnce açılmış pizza üzerinde erimiş beş çeşit peynir çok hoş gözüküyordu.

Picture 074

Bu pizzanın sosunu beğendim fakat biraz daha baharatlı olabilirdi diye düşündüm. Rokfor, parmesan ve beyaz peynir işin içinde olunca pizza bana biraz tuzlu geldi bu sonuç kaçınılmazdı sanırım. Parmesan peynirini eklemeseydik daha başarılı bir pizza olacağına karar verdik. Ayrıca pizza hamurunu lezzetli bulduğumu söylemek isterim.

Picture 078

İkinci pizzamız Pepperoni pizza oldu. Domates sos, mozzarella peyniri, pepperoni ve mantardan oluşuyordu. Ustamız aynı özenle pizzamızı hazırladı.

Picture 082

Bu pizza benim en beğendiğim pizza oldu. Erimiş mozzarellanın sos ve pepperoni ile bütünleşmesi, hamurda aradığım gevrekliği yakalamam bu pizzada oldu. Çok başarılı bulduğumu söylemek isterim. Tadı damağımda kaldı.

Picture 083

Üçüncü olarak karışık pizzalar grubundan “Karışık pizza” seçtik. Pizza domates sos, mozzarella peyniri, mantar, mısır, yeşil zeytin, salam, sucuk, cherry domates ve siyah zeytinden oluşuyordu.

Picture 086

Pizza hem lezzet olarak hem de bol malzemesi ile görsellik bakımından başarılıydı. Bu pizzayı kalın hamur ile tercih ettik. Aslında hamurun kalınlığı tabanda değil kenarlardaydı. Kenar hamurlu pizza sevenler için güzel bir seçim olabilir.

Picture 088

Bu güzel pizzaların üzerine bir de tiramisunun tadına baktık. Kedi dili ve mascarpone peyniri ile yapılan tiramisu standardın ötesine geçemedi. Güzel bir espresso ile tatlı ihtiyacınızı gidermek adına tercih edilebilir.

Pizza il Forno’da pizza dışında lazanya ve fırında makarna seçenekleri de mevcut. Yakında daha yaratıcı bir mönü ile Çukurambar’a da bir şube açmayı düşünüyorlarmış, heyecanla bekliyoruz 🙂

Adres: Yıldızevler Mh. 720. Sk. No:2/B Çankaya – Ankara

Tel: 312. 440 3444