Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Yılar önce Trabzon’a gitmiş ve o lezzetli pidesini yemiş birisi olarak Trabzon pidesini anlata anlata bitiremem. Mesnevi Sokak’ta açılan Doycam Pide, Trabzon işi pide yapan bir yer olunca gitmek farz oldu.

fotograf107

15 yıl Ayrancı’da oturan birisi olarak Mesnevi Sokak’ı çok iyi bilirim. Doycam Pide Sampi’nin ilk kurulduğu yere açıldı. Samsun pidesinin ardından yine bir Karadeniz lezzeti Trabzon pidesi Mesnevi Sokak’a gelmiş oldu. Şimdi ise yeni adresine taşındı (14.01.2014).

Trabzon pidesi işin içine girince sahibinin Trabzonlu olmasını beklersiniz ama sahibi Vanlı, pide ustası ise on yıl Sampi’de çalışmış Karadeniz mutfağına hâkim Sivaslı bir usta.

fotograf109

Kapıdan içeri girince sağ tarafta camlı buzdolabı içerisinde Trabzon Vakfıkebir tereyağı, Trabzon köy peyniri, Laz böreği, sütlaç ve Trabzon burması yer alıyor.

fotograf108

Karşıda fırın bulunuyor. Fırın gazlı fırın, imkân olsaydı da fırını, odun fırını yapılabilseydi. Fırının hemen yanında buzdolabı içinde pide harçları yer alıyor. Bu çok önemli özellikle yaz aylarında havanın sıcaklığı ve fırının sıcağı ile pide harçlarının bozulma ihtimali ortaya çıkıyor.

Ben Trabzon köy peyniri ile hazırlanan yuvarlar açılmış “Trabzon Peynirlisi”  ve kuşbaşılı kaşarlı pide istedim.

fotograf115

Ustam pidelerin hamurunun ekmek hamuru olduğunu söyledi. Ekmek hamurundan hazırlanan ve Trabzon’dan gelen köy peyniri ile yapılan pide, fırından çıktıktan sonra üzerine Vakfıkebir tereyağı konarak servis edildi. Pidenin hamuru oldukça başarılıydı. Peynirin sıcaklığı ile eriyen tereyağı sıvı hale gelmişti. Pidenin kenarlarını tereyağına batırıp yemek muhteşemdi. Pidenin tabanı biraz daha kalın olabilirdi. Çok ince olduğu için yerken peynirin ve tereyağının akmaması için çok uğraştım.

fotograf112

İkinci pide kuşbaşı kaşarlı pideydi. Ustam açtığı hamurun içine önce kuşbaşılı harcı koyup pideyi bir müddet pişirdi. Sonra pideyi çıkartıp üzerine peynir serpip tekrar fırına attı. Malzemesinin bolluğu, lezzeti ile mükemmeldi.

fotograf117

Ben pideye konsantre olduğum için güveçte kuru fasulye ve Akçaabat köfteyi tatmayı bir sonraki sefere bıraktım. Pide dışında, kebap çeşitleri ile turşu kavurma ve mıhlama da mevcut. Trabzon peynirlisi 8 TL., kuşbaşılı kaşarlı 12,5 TL., tatlılar 5 TL.

Adres: Yıldız 4. Cd. No:58/B – Ankara

Tel: 312. 439 4402