Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Adettendir, bir yere gidince dönüşte eşe dosta ufak tefek bir şeyler hediye olarak getirilir, Beypazarı’na gidince Beypazarı kurusu; Bursa’ya gidince kestane şekeri getirmek gibi. Biz de Konya’ya gezmeye gidince Ankara’ya getirmek için Alper Özarıcı fırınına Konya gevreği almak için uğradık.

IMG_1737

Bundan 20 yıl önce ben Konya’da yaşarken gevrek mahalle fırınlarında yapılırdı. Gevreğin adı üzerinde gevrek (kıyır kıyır) olması için yapılırken içine kuyruk yağı katılırdı. İki çeşit gevrek o küçük mahalle fırınlarının vitrinlerinde yerlerini alır, isteyene yağlı, isteyene yağsız gevrek tartılıp verilirdi. Günümüzde mahalle fırınları neredeyse ortadan kalkmış durumda, yerlerine unlu mamuller fırınları almış. Bu fırınlarda yapılan gevreklerde artık kuyruk yağı kullanılmaz olmuş. Alper Özarıcı’da ne kullandıklarını sorduğumda bir çeşit sanayi tipi margarin kullandıklarını söylediler. Benim modern gevrek adını verdiğim bu gevrek lezzet olarak eski gevrekleri pek yakalamasa da yine de başarılı bir gevrekti.

IMG_7004

Yukarıda değindiğim mahalle fırınlarının asıl amacı etliekmek yapmaktır. Özellikle pazar sabahları evlerde hazırlanan etliekmek içleri sabah namazından sonra mahalle fırınlarına bırakılır, fırıncı sırasıyla etliekmekleri hazırlar, etliekmeğini kapan eve kahvaltıya koşardı. O yıllarda etliekmek içi koyun etinden hazırlanırdı, etliekmekler 20 cm eninde 90 cm boyunda olurdu. Günümüzde etliekmek de değişime uğramış. Etliekmeğin içi dana etinden hazırlanır olmuş, boyutları da değişmiş. Daha dar ve uzun yapar olmuşlar. Keşke orijinaline sadık kalabilselermiş.

Fırına uğramışken gözümüz simitlere takıldı. Almaya pek niyetim yoktu ama kardeşimin tavsiyesi üzerine tadına bakmak adına bir tereyağlı bir de sütlü simit ile peynirli bir poğaça aldık.

IMG_6951

Tereyağlı simidi daha önce yememiştim. Yerken tereyağının lezzetini çok alamadım. Pişkinliği ve lezzeti iyiydi ama çok tercih edeceğim bir tür olmadığını söyleyebilirim.

IMG_6950

Sütlü simit bana daha çok hitap etti. Gevrekti, lezzetliydi, pişkindi.

IMG_6952

Poğaça ise içlerinde en beğendiğim oldu. Beyaz peyniri boldu. Kıyır kıyırdı, lezzetliydi beğenerek yedik.

Fırında ayrıca ekmek ve pasta çeşitleri de mevcut.

Adres: Babalık Mh. Kemerli Çarşı No:18/A Konya

Tel: 322. 236 7938