Tags

, , , ,

Değerli Dostlar,

Konya gezimin son etliekmek durağı Cemo’nun Nalçacı Şubesi oldu.

IMG_1794

İki kattan oluşan şubede pazar günü öğle vakti oturacak yer bulamadık. Fırsattan istifade ben de fırın civarında dolaşmaya başladım.

IMG_1795

Fırın kapıdan girince sol tarafta yer alıyor. İçerisi kalabalık olduğu için ustalar siparişleri yetiştirmeye çalışıyorlardı. Hepsi arı gibi çalışıyordu, o yoğun tempoda tüm etliekmekler aynı kalitede hazırlanıp, aynı pişirme oranında fırında tutuluyordu. Ustaların çalışmasını büyük bir keyifle izledim.

IMG_1805

Bir yer bulup oturunca siparişlerimizi verdik. Masamıza ilk olarak etliekmeklerimiz geldi. İncecik açılmış hamur üzerinde lezzetli içi ile etliekmek muhteşemdi. Etliekmekten mönüde şu şekilde bahsediliyor: “180 gr. hamur, 100 gr. et, 100 gr. sebzeden oluşur. Et, düve etinin kaburga ve boşluk kısmından kullanılır. Domates, yeşil biber, soğan, maydanoz, tuzdan oluşan sebze  karışımı ile et yoğrulur. Boy azami 90 cm, enin 20 cm olması Konya etliekmeğinin özelliğidir.” Etliekmek çok başarılıydı. Et, Cemo’nun kendi ustaları tarafından işleniyormuş. 3 şube için etleri işlemek bu ustaların tek işiymiş. Et çok lezzetli olduğu gibi, çok iyi işlendiği için yerken bir sinir ile karşılaşmadım. Ben etliekmeği çok beğendim.

IMG_1802

Ardından bıçak arası geldi. Bıçak arası “180 gr. hamur, 100 gr. et, 100 gr. sebzeden oluşur. En önemli özelliği düve etinin bifteklik kısmından, iki bıçak arası tabir edilen minik et parçalarının domates, yeşilbiber ve tuz ile yoğurularak kullanılmasıdır.” şeklinde formüle edilmiş. Bıçak arası aynı şekilde çok lezzetliydi.

IMG_1804

Üçüncü sırada Konya böreği “60 gr. kıyılmış et ve 60 gr. peynir karışımı, 180 gr. hamurla börek şekli verilip fırınlandıktan sonra, üzerine tereyağı sürülür.” geldi. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi küflü peynir ile yapılmadığı için bana bir anlam ifade etmedi. Güzel mi? Evet, ama bence Konya böreği değil.

IMG_1803

Son olarak, kaşarlı börek servis edildi. “120 gr. rendelenmiş kaşar, 180 gr. hamurla börek şekli verilip fırınlandıktan sonra, üzerine tereyağı sürülür.” Kaşarı lezzetliydi, incecik pidesi ile beğeni topladı.

Üç şube ile hizmet veren Cemo haklı bir üne sahip olduğunu lezzetli pideleri ile bir defa daha kanıtlamış oldu. Benim favorim etliekmek oldu. TAŞ fırında işinin ehli ustaların elinden çıkma lezzetli pideleri herkese tavsiye ederim.

Adres: Medrese Mahallesi, Nalçacı Caddesi Karatay Sitesi Altı No: 2/C Selçuklu – KONYA

Tel: 332. 235 4016