Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Konya’da bir sonraki lezzet durağımız asırlık bir mekân oldu. 1907 yılında Hacı Şükrü (1885-1949) tarafından kurulan ve bugüne kadar gelen “Hacı Şükrü Fırın Kebap Salonu”na gittik.

IMG_1752

Günümüzde 3. ve 4. kuşak tarafından başarıyla işletilen, benim 20 yıl önce Konya’da yaşarken gittiğim, bu kebapçı hala aynı yerde faaliyet gösteriyor.

IMG_1753

Kapıdan girince sol tarafta fırın yer alıyor. Fırının başında 50 yılı aşkındır bulunan Adem Yaşar Usta ile sohbete başlıyoruz.

IMG_1773

Adem Usta fırın kebabının en iyi Konya yöresinin Merinos koyunlarından olduğunu, üç kilo çiğ etten bir kilo kebap çıktığını, parçalara ayrılan (sadece ön kol ve kaburga etleri) kuzu veya koyunun büyük bakır leğenlere yerleştirilip, üstüne biraz tuz serpilip, bir tas su konduktan sonra içinde meşe odunu yanan fırına konup kendi yağında ve kendi suyunda pişirildiğini söyledi. Kebabın en lezzetli yerinin orta yağlı kaburga kısmı olduğunu belirtti.

IMG_6961

Siparişimizi verdikten sonra alt katta indik. Burası aynalar ile destekli geniş bir salondu. Duvarlarda antika eşyalar ve Hacı Şükrü Kebap Salonu ile ilgili gazete ve dergilerde çıkan haberler yer alıyordu. Masamıza geçtikten sonra ayranlarımız ile bir baş soğanımız servis edildi. Ardından kebaplarımız geldi.

IMG_1772

Pide üzerine konmuş 150 gr. fırın kebabı iştah kabartıcıydı. Yağsız tarafından istediğimiz kebabımız, yanında minik sürahilerde sunulan ayranımız ve soğan ile kebap ziyafetine başladık. Fırın kebabı oldukça lezzetliydi. Etler lif lif ayrılıyordu, yumuşacık pişmişti. Ayran oldukça lezzetliydi. Ellerimizle yediğimiz kebabımız krallara layıktı.

IMG_6969

Konya fırın kebabı deyince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Hacı Şükrü 1907 yılından beri fırın kebap sevenlere başarıyla bu lezzeti sunuyor. Saat 11.00 ile 15.30 arasında servis yapılıyor.

IMG_1770

Adres: Devricedid Mh. Cem Sultan Cd. 327/A (Maliye Sarayı civarı) – KONYA

Tel: 332. 352 7623

Web: http://www.hacisukru.com.tr/