Tags

, , , , ,

Değerli Dostlar,

Genellikle işyerlerinin olduğu yerlerde veya o şehrin sanayii bölgelerinde ara sokaklar arasına gizlenmiş lezzet durakları vardır. İşte bunlardan bir tanesi de Konya’nın sanayi bölgesinde yer alan Serenade Etliekmek.

IMG_1751

Ustam 40 yıldır bu işin içindeymiş. 25 yıldır da bu fırını işletiyormuş. Tam bir mahalle tipi etliekmek fırını. Benim Konya’da yaşadığım dönemlerde her mahallede bir fırın vardı. Herkes kendi etliekmek içini hazırlar ve pazar sabahları erkenden fırına götürür bırakırdı. Mahalle fırınında hazırlanan etliekmekler ile pazar kahvaltısı yapılırdı. Ayrıca bu fırınlar yağlı ve yağsız olmak üzere iki çeşit gevrek yapar ve satışa sunarlardı. Bir iki oturacak masa olurdu. Hafta içi öğlen gelip geçen fırında etliekmeğini yer ve işine dönerdi.

IMG_1750

İşte bu fırın tam yukarıda değindiğim tarzda bir fırın. Dört masası var. Gelen müşteriler üşümesin diye ortada bir mangal yanıyor. Bütün olay fırının etrafında dönüyor. Verilen siparişlerin hamuru hemen açılıyor, etliekmekler hazırlanıp fırına atılıyor ve fırından çıkan pideler paketçi tarafından hazırlanıp servis ediliyor.

IMG_1738

Biz yarımşar porsiyon olmak üzere kekikli ve acı biberli sade pide, etliekmek, bıçak arası ve küflü peynir ile hazırlanmış Konya böreği istedik. Masamıza geçince hemen masamıza bir kâğıt serilip üzerine acı biber, maydanoz ve turp yerleştirildi. Bu fırında pideler tabakta servis edilmiyor. Kâğıt üzerinde getirilip masaya serilmiş kâğıt üzerine bırakılıyor.

IMG_6955

İlk önce bıçak arası servis edildi. Dananın budundan sinirleri ayıklanıp, terbiye edildikten sonra hazır hale gelen et yumuşacıktı. Odun ateşinde pişen incecik hamur üzerinde yumuşak et parçaları çok lezzetliydi.

IMG_6956

Ardından etliekmek servis edildi. Bol malzemesi ve lezzetli eti ile çok başarılıydı. Ustam ile eski kuzu etinden yapılan etliekmekler hakkında konuştuk. Artık o etliekmekler kalmamış. Dana eti hem kuzuya göre daha ucuz olduğu için hem de kokmadığı için tercih edilir olmuş.

IMG_6959

Pul biberli ve kekikli olarak hazırlanan sadece kıyma içeren sade pidemiz, etin lezzetini tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyordu. Ortaya tek kelimeyle mükemmel bir lezzet çıkmıştı.

IMG_1747

Son olarak Konya böreği servis edildi. Küflü peynir tabir edilen peynir ve kıyma karışımı olan pide benim çok uzun zamandır yemediğim ve merakla beklediğim pideydi. Zaman içerisinde Konya’da küflü peynir ile börek yapılmaz olmuş, onun yerine kaşar peyniri veya iki üç peyniri karıştırıp kullanır olmuşlar. Konya böreğinin aslı küflü peynir ile yapılır, yoksa ben ona Konya böreği demem. İşte bu börek bu anlamda özel bir börekti. Küflü peynirin tadı tam anlamıyla pideye geçmişti. Tarif etmem gerekirse rokfor peynirli bir pide yiyormuş hissi veriyordu. Küflü peynirin o keskin tadı ön plandaydı. Börek tek kelimeyle muhteşemdi.

Yılların ustası küçük bir dükkânda büyük bir lezzet sunuyor. Pide fiyatları 7 TL. ile 9 TL. arasında değişiyor.

Adres: Musalla Bağları Mh. Elmalı Cd. No:254 – Konya

Tel: 332. 235 2593