Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

Konya’nın bir başka lezzeti de tirittir. Tiritçiler arasında en meşhur olanı ise Tiritçi Mithat’tır. Hal böyle olunca Tiritçi Mithat’a gitmek farz oluyor. Tiritçi Mithat oldukça küçük bir dükkanda sadece tirit ve zerde üzerine çalışan ve kapısında kuyruk olunan bir mekan.

IMG_1682

 İçerisi oldukça küçük altı masa ve küçük bir mutfak var. Alt katta ise beş masadan oluşan bir başka bölüm mevcut. Masamıza geçtikten sonra 1’er porsiyon tirit siparişimizi verdik. Mutfağa geçmek ve birkaç fotoğraf çekmek istedim ama çok küçük bir alan olduğu için kabul etmediler. İçeriyi görmeye çalıştım ama ne mümkün yüksek bir dolap ile görüş tamamen kesilmiş vaziyetteydi. Ben de etrafımı inceleyerek tiridin gelmesini bekledim.

IMG_1681

 Biraz sonra kiremit bir güveçte nefis kokular arasında tiridim geldi. Zırhta çekilen kuzu eti kıyma haline geldikten sonra köfte olarak şişe takılıp meşe kömürü ateşinde pişiriliyormuş. Kiremit güveç üzerine yerleştirilen pide üzerine yoğurt ve 68 baharattan oluşan sos ilave edilen köfte parçacıkları üzerine közlenmiş biber ve domates eklenip fırında bir müddet pişen tirit, fırından çıktıktan sonra üzerine tereyağı dökülerek ve bol maydanoz eklenerek servise hazır hale getiriliyor. IMG_6917

Tirit ilk çatalda beni bitirdi. Muhteşem bir lezzet. Zırhta çekilen kuzu eti, meşenin aromasının ete geçmesi ile tarifsiz bir tada dönüşmüş. Tereyağı tam karar, biraz daha fazla olabilirdi ama o zaman tirit çok ağırlaşırdı. 68 baharattan oluşan sos sanki tiridi daha da hafifletmiş. Yerken insan bir başka boyuta geçiyor. Maydanoz çok yakışmış bol oluşu harika.

IMG_6925

 Tiridin olmazsa olmazlarından birisi olan zerdenin de tadına bakmak istedim. Zerde tiridin ağırlığını alsın, mideyi rahatsın diye servis ediliyor. Zerdede safran ve zerdeçal kullanılır. Son dönemde safran çok pahalı olduğu için ya az kullanılıyor ya da safran yerine gıda boyası kullanılıyor. O zaman zerde zerdelikten çıkıyor. Mithat, her ikisini de kullanmış ortaya lezzetli bir zerde çıkmış. Ben zerdeyi kıvamlı (jöleli) severim. Zerdenin jöleli şeffaf görüntüsü ve zerdeçalın aroması çok hoşuma gider. Mithat’ın zerdesi oldukça suluydu. Ben de niye bu şekilde yapıyorsunuz diye sordum. Şu an işletmenin başında bulunan Mithat’ın torunu bana dededen gelen tarifin bu şekilde olduğunu ve tarife sadık kalarak yaptıklarını söyledi ben de saygı duydum.

IMG_1684

Konya’ya yolunuz düşerse daha önce etliekmek ve/veya tandır yemiş ve alternatif bir lezzet arıyorsanız mutlaka tiridin tadına bakın derim. Tirit 15 TL., zerde 4 TL.

Adres: İstanbul Cd. Yusufağa Sk. No:21/A Konya

Tel: 332. 350 7298

Advertisements