Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

 Konya’da ikinci lezzet durağım Ali Baba oldu. Yaptığım araştırmalar sonucu Konya’nın sayılı fırın kebapçılarından birisi olduğunu öğrendiğim Ali Baba’ya gitmek için yola koyuldum.

IMG_1634

Kapıdan içeriye girince sağ tarafta fırın yer alıyor. Ali Usta etleri terazide tartıp (100gr., 150 gr. ve 200 gr.) servise hazırlıyor. Kendisi oldukça misafirperver ve hoş sohbet birisi. Kendisine oğlu (üç oğlundan birisi oradaydı) eşlik ediyordu. Böylece 1974’ten bu yana işin incelikleri babadan oğula geçiyor.

IMG_1642

 Hemen fırın kebabı hakkında konuşmaya başlıyoruz. Ali Usta kuzunun ön kol ve kaburga etlerinden fırın kebabını hazırlıyormuş. Önceden parçaladığı etleri sabah 4’te bakır kazana koyup taş fırında önce yüksek meşe odun ateşinde pişiriyormuş. Yüksek ateşte et, suyunu salıyormuş. Ardından daha düşük ısıda sabah 10’a kadar kazanlarda pişen et saat 11 gibi servise hazır hale geliyormuş. 3 kg. etten 1 kg. kebap elde ediliyormuş.

IMG_1641

 Ben şöyle az yağlı yerinden 100 gr. kebap istedim. Salon oldukça kalabalıktı. Bir yer buldum oturdum. Ardından hemen kebabım dörde bölünmüş (baş soğan tabir edilen) soğan eşliğinde geldi. Getiren garson “Abi çatal ister misin biz burada elle yiyoruz” dedi. İstemediğimi ben de elle yiyeceğimi belirttim.

IMG_6911

 Az yağlı tarafından gelen kebabımdan bir parça alıp pidemin arasına koydum ve bir parça ısırdım. Lokum gibi bir et, hemen ağızda dağıldı gitti. Et çok lezzetli, tuzu tam karar, yanında soğan ile pekte güzel gitti.

IMG_6916

Havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez Konya dışında bu lezzeti yakalayamıyorum. Ali Usta’nın ellerine sağlık. 100 gr. fırın kebabı 12 TL.

Adres Mrk.: Şemzi Tebriz Mh. Şeref Şirin Sk. No:5/A Karatay – Konya

Tel: 332. 351 0307

Şube: K. İhsaniye Mh. Sitre Sk. No10/M Konya

Tel: 332. 236 1161

Web: http://www.alibabafirinkebap.com