Tags

, , , , ,

Değer Dostlar,

Konya çıkartmamda ilk durağım Ferah Etliekmek oldu. 25 yıllık bu fırın Ömer Köstekli ve Oğulları tarafından işletiliyor.

IMG_1724

Mekanın önünde kendine ait bir bahçesi mevcut. İçeriye girince karşınıza fırın geliyor, sol tarafa yöneldiğiniz zaman yemek salonu kısmına ulaşıyorsunuz. İçerisi aydınlık ve ferah, oldukça sade döşenmiş.

IMG_1723

Mönüde etliekmek, bıçakarası, sade, Konya böreği ve karışık Konya böreği yer alıyor. Ayrıca kaşarlı mantar, kaşarlı patlıcan, Ferah spesiyal ve lahmacun da var.

IMG_1716

Uzun zamandır bu lezzetlerden uzak kaldığım için etliekmek, sade, bıçakarası ve karışık Konya böreği sipariş ettik.

IMG_1722

Siparişlerimiz alındıktan sonra masamıza salatamız geldi. Taze yeşilliklerden oluşan salatada bir de dilimlenmiş turp yer alıyordu. Bilmeyenler için söyleyelim Konya’da etliekmeğin olmazsa olmazlarından biri turp diğeri közlenmiş biberdir.

IMG_6927

Kısa bir süre sonra karışık pide tabağımız geldi. Etliekmek ile başladım. İncecik bir hamur ve lezzetli ‘iç’in muhteşem bileşeni. Etliekmek içi dana kaburgadan elde edilen kıymanın domates, biber, maydanoz ve soğan ile karıştırılmasıyla elde edilmiş. Yüzde yetmiş kıyma, yüzde otuz sebze karışımı esas alınarak hazırlayormuş. Odun ateşinde özenle pişen etliekmek oldukça lezzetliydi.

IMG_6941

Wikipedia’da etliekmek tarifinde etliekmeğin kuzu etinden yapıldığı yazar. Konya seyahatimde gördüm ki artık Konya’da kuzu eti değil dana eti kullanılarak etliekmek hazırlanıyor.

IMG_1727

1985 ile 1993 yılları arasında Konya’da yaşadım. O nedenle eski etli ekmekleri biliyorum. O dönemde etliekmek kuzu etinden yapılıyordu. Daha yağlı ve lezzetli oluyordu. Zaman içerisinde etli etmek görünüş itibarıyla dar ve uzun hale dönüşmüş. Eski etliekmekler daha geniş ve kısa oluyordu. Bu konu üzerine konuşurken bizim için Ustam eski tip etliekmek yaptı. “Göbekli” tabir edilen, benim eskiden bildiğim ve mahalle fırınlarında yapılan etli ekmek işte bu şekilde oluyordu.

IMG_6930

Etliekmekten sonra sırayı sade aldı. Dananın sırt ve kaburgasından hazırlanan kıyma sadece üzerine kekik serpilerek sunuluyor. Bu lezzet ben Konya’da yaşarken yoktu, sonradan çıkmış. Bu konuda şunu vurgulamak lazım. Sade pide hazırlamak için kesinlikle etinizin lezzetine güveniyor olmanız lazım. Ete ekstra lezzet katacak hiçbir şey olmadığı için çok riskli ve zor bir iş. Sade pideyi beğendim. Kekik her zaman ete çok yakışır, et oldukça lezzetli, incecik hamur ve odun ateşinin de katkıları ile ortaya başarılı bir lezzet çıkmış.

IMG_6933

Bir sonraki pidem bıçakarası oldu. Bıçakarası dana buttan hazırlanıyormuş. But biraz sert olduğu için zeytinyağı ve tuz ile marine ediliyormuş. Bıçakarası da çok başarılıydı.

IMG_6946

Son olarak karışık Konya böreğinden tattım. Konya böreğinde aslında küflü peynir tabir edilen bir peynir kullanılır. Ben bu peyniri lezzet olarak blue cheese veya Rokfor’a benzetirim. Pideye de çok yakıştırırım. Bu peynirin kullanımının da zaman içerisinde azaldığını öğrendim.

IMG_6943

Bizim tattığımız karışık Konya böreğinde kıyma ile 3 farklı peynir (taze kaşar peyniri, Bolu peyniri ve bez tulum peyniri) kullanılmış. Taze kaşarın yağı, Bolu peyniri’nin lezzeti ve tulumun diriliği ile ortaya başarılı bir lezzet çıkmıştı.

IMG_6928

Pidelerin hepsini beğenerek afiyetle yedik. Eski günleri andık ve günümüz Konya lezzetleri üzerine konuştuk. Oldukça keyifli bir akşam geçirdik. Ek bir bilgi olarak, çok yakında Ferah ikinci şubesini açacakmış. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

Adres: Necip Fazıl Mh. Yaka Cd. No:13/B Meram – Konya

Tel: 332. 323 2279

Advertisements