Tags

, , ,

Değerli Dostlar,

 Waffle, dünyada birçok yapılış ve sunum şekli olan bir ürün. Temel malzemesinin un, süt, yumurta olduğunu ve krep tarzı likit bir hamurun gaufre olarak adlandırılan makinede pişirildiğini ve eski Fransızca’da bal peteği görünüşüne sahip anlamına gelen “wafla” veya “wafel” olarak da adlandırıldığını temel bilgi olarak verebilirim.

Waffle yapılışı ve sunumu ile bölgeden veya ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için farklı isimler ile anılıyor.

Brüksel usulü waffle, Avrupa’daki diğer wafflelara göre daha hafif ve çıtırdır. Dikdörtgen şeklinde olan waffleın derin çukur gözenekleri vardır. Sokak satıcıları tarafından sıcak olarak servis edilen waffle sadece pudra şekeri ile servis edildiği gibi çikolata, krem şanti ve taze meyveler ile de servis edilir.

Liège usulü waffle, Brüksel wafflena göre daha zengin, kalın, tatlı ve sakızımsı (esnek) bir hamura sahiptir. Bu waffle özellikle pearl sugar tabir edilen iri taneli şekerle, sade veya tarçınlı olarak servis edilir. Liège usulü waffleın uçları erimiş dikdörtgen görünümündedir.

Amerikan usulü waffle, hamuru kabartma tozu içermekte olup, dikdörtgen, daire veya kare şeklinde yapılmaktadır. Brüksel wafflena göre daha daha tok ve ince bir yapıya sahip olup genelde yağ ve maple şurup ile kahvaltıda servis edilir.

Belçika usulü waffle, Kuzey Amerika’da yapılan bir başka türdür. Amerikan usulü wafflea göre daha geniş, daha hafif bir hamura ve daha derin çukur gözeneklere sahiptir. Pudra şekerli, meyveli, yağ ve şurup eşliğinde sunulan bu waffle ayrıca dondurma ve taze meyveler ile yemek sonrası tatlı olarak da servis edilmektedir.

İskandinav usulü waffle ise (Norveç, Finlandiya, İzlanda, İsviçre) ince olup, kalp tarzında gaufre kullanılarak hazırlanmaktadır.

IMG_6658

Bu ön bilgiler çerçevesinde Ab’bas Waffle’ın kalp şeklinde gaufre kullanması ve yaptığı waffleın ince yapısı nedeniyle İskandinav (Norveç) tarzı waffle olduğunu söyleyebilirim. Hamurun yumuşak dokusu nedeniyle sandviç tarzı waffel sunuyorlar.

IMG_1602

1983 yılında Abbas Karakuş tarafından İstanbul’da Bebek’te kurulan Ab’bas Waffle bugün 15 şubeye ulaşmış. Ben Ankara Bahçelievler 7. Cadde’de hizmet veren Ab’bas Waffle’a gittim. Hem iç hem de dış mekana sahip, geniş cam cephesi ile cadde üzerinde hemen dikkat çekiyor.

IMG_1605

Kapıdan girince sağ tarafta waffle malzemelerinin ve gelato dondurmanın yer aldığı vitrinler bulunurken sol tarafta oturma grupları yer alıyor. İçerisi oldukça aydınlık ve ferah. Modern bir çizgiye sahip olan mekanda oturum grupları arasında mesafeler çok iyi ayarlanmış. Her taraf pırıl pırıl.

IMG_6692

Gelelim waffleın yapılışına. İstanbul’dan toz halinde gelen hammadde burada sıvı hamur haline getiriliyor. Ab’bas Waffle’ın bence en önemli özelliği ev tipi waffle makinesi (gaufre) kullanıyor olması. Sanayi tipi makineler daha ağır olduğu için waffle ezilebiliyor, ev tipi makinelerde waffle daha uzun sürede pişiyor ama daha başarılı waffle elde ediliyor.

IMG_1610

Tüm malzemeler özenle en kalitelisinden ve tazesinden seçiliyor. Temel malzemelerden birisi olan çikolata (bitter, sütlü, beyaz, bademli, frambuazlı, cevizli, muzlu, fıstıklı, karamelli ve çilekli) tercihinize göre waffleın üzerine sürüldükten sonra

IMG_1609

istenilen taze meyveler (muz, çilek, ananas ve kivi) ve/veya şekerlemeler (kestane, incir, kiraz, portakal kabuğu, vişne ve tutti frutti) ile

IMG_6670

serpmeler (fıstık, fındık, hindistan cevizi, renkli pasta süsü şekerleri, damla ve çakıl taşı çikolatalar) ilave edildikten sonra waffle afiyetle yemeğe hazır hale geliyor. Waffleın en güzel yanı zengin malzemeler ile sınırsız lezzetler yaratabiliyor olmanız ve her gün hiç bıkmadan farklı bir waffle yiyebilmeniz.

IMG_6701

Ben ilk olarak en çok tercih edilen waffledan yemek istedim. Yarısı sütlü yarısı beyaz çikolata ile kaplanan waffle hamuru üzerine kivi, muz, çilek ve kestane ilave edilerek sunuldu. Geride çikolata tadı alınırken taze meyvenin sulu ve lezzetli yapısı ön plana çıkıyor ve waffleda öyle bir lezzet fırtınası yaratıyor ki inanamazsınız. Ortaya oldukça hafif ama bir o kadar da lezzetli waffle çıkmıştı.

IMG_6708

İkinci olarak sadece bitter çikolata ve vişne ile bir waffle hazırlandı. Bu lezzet harikası yoğun çikolatayı hissetmek isteyenlerin tercih edeceği bir yapıdaydı. Vişne ile bitter çikolatanın uyumu mükemmeldi.

IMG_6720

Üçüncü olarak işin fantezisine kaçtık. Sadece bana özel beş kalpten oluşan waffleın her bir kalbini benim tercihim doğrultusunda ayrı ayrı hazırlayıp sundular. Böylece wafflecıklar yaratmış olduk. Kanepe kıvamında olan waffleların her birini afiyetle yedim. Buradaki espri waffle üzerine konan malzemeleri tatmak ve yorumlamaktı. Her bir malzemenin çok taze ve kaliteli olduğunu bir defa daha vurgulamak isterim. İşletme çok başarılı bir iş çıkarmış tebrik ederim.

IMG_1613

Yediğimiz o lezzetli wafflelardan sonra bir de gelatonun tadına baktık. Kendi üretimleri olan ve yazın taze meyve kullanarak yaptıkları 28 çeşit gelato, kış döneminde 8 çeşit olarak hazırlanıyor. Özel çikolata kaplı külahta (2,5 TL) limon, big babol, çikolata ve tiramusu ile hazırlanan gelatomuzu yedik. Lezzetiyle sunumuyla dört dörtlük olduğunu söylemek isterim.

IMG_6749

Taze ve kaliteli ürünler ile hazırlanan İskandinav usulü waffleları ve kendi üretimleri olan gelatosu ile Ab’bas Waffle’ı ben çok başarılı buldum. Wafflelar tek fiyat 10 TL.

Adres: 7. Cd. No:46/1 Bahçelievler – Ankara

Tel: 312. 215 1506

Web: http://www.abbasankarada.com/

Advertisements