Tags

, , , , , ,

Değerli Dostlar,

 Ulus’ta, Hacı Bayram’da, Çıkrıkçılar Yokuşu’nda; Kale’de ve Samanpazarı’nda dolaşmaktan, ara sokaklara girip vay bu da buradaymış diyerek yeni yerler keşfetmekten çok mutlu oluyorum.

IMG_1592

Yazımı güncellemek adına yukarıda gördüğünüz dükkan kapandı, sokağın karşı köşesine aşağıda gördüğünüz dükkana taşınıldı. Adı “Meşhur Ankara Dönercisi” oldu. Yeni mekan hem daha geniş ve ferah hem de mönüsü dah zengin.

IMG_8202

Bugün sizlere bahsedeceğim İnegöl Köftecisi Rufat Usta, Çıkrıkçılar Yokuşu’nun paralelinde yer alan Konya Sokak üzerinde keşfettiğim çok küçük bir dükkanda büyük lezzetlere imza atan bir usta.

IMG_1591Dükkan o kadar küçük ki içeride bırakın oturacak yeri iki kişi birbirine çarpmadan yürüyemez. Dışarıdan bakınca öyle büyük bir levhaya büyük puntolar ile yazılmış bir isim de yok. Oldukça mütevazi bir mekanda kaliteli et döner, harika İnegöl köfte, kuru fasulye ve şehriyeli pilav sunuluyor.

IMG_8203

Mönüsü oldukça sade, o nedenle de kaliteden ödün verilmiyor. Ben pilav üstü döner ve yarım porsiyon İnegöl köfte istedim.

IMG_1593

Et günlük olarak Kazan’dan geliyormuş. Rufat Usta eti akşamdan hazırlayıp terbiye ediyormuş. Öğlen üç saat içinde de dönerini bitiriyormuş. Döneri ekmek arası istemedim, pilav üstü döner daha çok hoşuma gidiyor. Hem pilavın lezzetine bakmış oluyorum hem de döneri tabakta inceleme şansı buluyorum. Döner yağlı değildi, etin tuzu tam karardı, etin kendi lezzeti çok iyiydi. Dönerin mangal ateşinde olmaması bir dezavantaj olsa da bence lezzeti çok iyiydi. Ankara’nın sayılı başarılı dönerleri arasında yer almayı hak ediyor.

IMG_1596

Şehriyeli pilav tane taneydi şehriyenin tadı pilava çok iyi geçmişti. Rufat Usta’ya pilavın harika olmuş eline sağlık dediğimde o kadar olsun 46 yıldır bu işin içindeyim dedi. Hacı Bayram’ın orada işe başladım, dükkanımın olduğu bina yıkılınca bu dükkanı satın aldım, 20 yıldır bu mekanda hizmet veriyorum diye ekledi. Dostlar, esnaf ağırlıklı bir bölgede, ara bir sokakta 20 yıl ayakta kalabilmek için iyi yemek sunuyor olmak gerekir. Rufat Usta’yı o anlamda tebrik ediyorum.

IMG_1599

Dönerin ardından çeyrek ekmek arası İnegöl köftesi geldi. Üzerine yeşillik ve domates koydurmadan fotoğrafını çektim. Köfteler tam karar pişmişti içi sulu suluydu, ortasında çok hafif bir pembelik vardı. Tam benim sevdiğim ve uzun süredir tadına hasret kaldığım o İnegöl köftesini burada bulmuş oldum. Bana göre Ankara’da başarılı İnegöl köftesi yapan bir yer vardı, burası ile iki yer oldu.

 Kuru fasulyenin tadına bakma fırsatım olmadı. Rufat Usta’nın dermason fasulye kullandığını öğrendim bu da benim için yeterli. Yaz aylarında dükkanın önüne küçük bir masa konuyor ama kışın içeride oturacak bir yer yok Rufat Usta ona da bir çözüm bulmuş artık gidince görürsünüz.

 Yukarıda fotoğrafını koyduğum mönü yeni 2014 fiyatlı mönü. Rufat Usta her yıl ramazan ayında dükkanı bir ay kaparmış gelince dönere 1 TL zam yaparmış. Et döner yarım ekmek 10 TL , tüm ekmek 11 TL., pilav üstü döner 12 TL., İnegöl köfte yarım ekmek 6 TL., tüm ekmek 7 TL.

 Adres: Konya Sokak No:33/C Ulus – Ankara

Tel: 312 309 28 50